Пандемията от коронавирус може да подхрани организираната престъпност в Европа за години напред. Континентът вече е на "предела" заради безпрецедентната вълна от кокаин.
Тези изводи се правят в доклада на Европол SOCTA (Serious and Organised Crime Threat Assessment), който се публикува на всеки 4 години.
В него Европол посочва, че все по-често прибягващите до насилие престъпни организации ще се възползват от законни бизнеси, които са в трудно положение заради пандемията от коронавирус. Те могат да се превърнат в лесна плячка за престъпниците, които искат да узаконят престъпната си дейност или да използват законни бизнеси за незаконна дейност като пране на пари.
"Тъй като ЕС е изправен пред пандемията COVID-19, една от най-значимите кризи след края на Втората световна война, престъпниците се опитват да използват тази извънредна ситуация, насочена както към гражданите, бизнеса, така и към публичните институции", смятат експертите от Европол. Според тях търговията с наркотици особено засилва корупцията в ЕС.
"Безпрецедентни количества кокаин са пренасяни в ЕС от Латинска Америка, което генерира милиарди евро печалба" на престъпниците в Европа и Южна Америка. Чистотата на кокаина, доставян в Европа, е "най-високото ниво в ЕС, което някога е регистрирано", твърдят специалистите.
"Ние сме на предела", заяви в интервю за АФП директорът на Европол Катрин де Бол. "Отражението върху живота на гражданите, върху икономиката и върховенството на закона е твърде голямо", каза още тя.
При полицейски акции в големите европейски пристанища Антверпен, Хамбург и Ротердам са иззети рекордни количества наркотици. Само през февруари холандските и германски власти хванаха 23 тона кокаин.
Наред с това наркоразпространението увеличава насилието и често престъпниците използват оръжия и мъчения. Пандемията от коронавирус ще окаже още по-голямо влияние върху начина, по който действат престъпните организации.
Един от изводите в доклада е, че във времето на пандемия престъпниците са се адаптирали да правят пари от нуждите и особено от страховете на обществото.
Пандемията е благоприятствала и увеличаването на киберпрестъпленията, тъй като все повече хора по целия свят работят онлайн и също онлайн извършват основни дейности като пазаруване и заплащане на услуги.