Лоялните към авторитарния президент на Беларус Александър Лукашенко кандидати пометоха опозицията на парламентарните избори, показаха резултатите в понеделник. Опозицията не успя да заеме нито едно депутатско място, предава AFP, цитирана от БГНЕС.
Критиците вече определиха гласуването в неделя като измама и заявиха, че е изпълнено с нарушения, въпреки последните усилия на Лукашенко да се свърже със Запада.
Официалните резултати, публикувани в понеделник, показаха, че хора от лоялни към Лукашенко партии заемат всичките 110 места в Камарата на представителите.
Преди това опозицията имаше все пак две места в залата.
65-годишният Лукашенко, който е наричен "последния диктатор на Европа", управлява бившата съветска държава от 1994 г. и „побеждава“ непрекъснато на избори, които международните наблюдатели считат за несправедливи.
Предвидено е следващата година страната да проведе президентски избори и когато гласува в неделя, Лукашенко потвърди, че отново ще се кандидатира за поста.
Той каза, че разбира, че западните страни ще наблюдават парламентарния вот, но че последната дума ще имат белорусите.
"Ние провеждаме този вот в нашата страна за нашия народ, за да направим нещата по-добри, и го провеждаме по начина, по който разбираме нещата."
Кампанията за наблюдение на избори, организирана от опозиционните партии, отчете многократни нарушения в деня на гласуване, включително длъжностни лица, надуващи броя на избирателите. Правозащитници, които следяха гласуването, се оплакваха, че наблюдатели били изхвърлени, било им забранено да правят снимки.
Според властите над 35 процента от 6,8 милиона електорат са гласували преди деня на вота. Според официалните резултати избирателната активност достигна 77 процента.
През последните месеци Лукашенко прави нови опити да се свърже със западните страни, които критикуваха неговите практики по отношение правата на човека и демокрацията.
Той направи рядко извършвано от него посещение в Западна Европа този месец, като се срещна с австрийските лидери във Виена и заяви, че иска Европейският съюз да бъде "важен политически и бизнес партньор" за неговата страна.
Той беше и домакин на тогавашния съветник по националната сигурност на Белия дом Джон Болтън за редки разговори в Минск през август, като заяви, че "се отваря нова глава" във връзките с Вашингтон.
Лукашенко търси противотежест в отношенията с гигантския си съсед Русия, която има желание Беларус да остане в сферата на влиянието на Москва.
Страните сформираха номинален "съюз" с тясно търговско и военно сътрудничество, но Лукашенко се противопостави на откровеното обединение.
Говорителят на ЕС Мая Коциянчич заяви, че блокът следи отблизо изборите в неделя.