Еврофондовете не може да се използват за проекти, чрез които се цели или стимулира укриването на данъци в офшорни зони, които не сътрудничат на органите на ЕС. Това е основата на оповестената официално днес (21 март) законова рамка що се отнася до отношенията на ЕС с включените в специалния европейски списък държави тип "данъчен рай".
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Единственото изключение, което се допуска, е когато даден проект, финансиран от еврофондовете, се реализира физически на територията на страна, включена в списъка с несътрудничещи офшорни зони на ЕС. Разбира се, това изключение важи само ако проектът не допринася за пране на пари, финансиране на терористична дейност или данъчна измама.
Към 13 март, 2018 година, в списъка на ЕС с офшорни зони, които не сътрудничат на европейските власти, попадат Американска Самоа, Бахамите, Гуам, Намибия, Палау, Самоа, островите Сейнт Китс и Невис, Тринидад и Тобаго, както и Американските Вирджински острови.
Новите законови рамки означават, че всички международни финансови институции, които работят с еврофондове, трябва да се съобразят с тях и да променят правилата си на работа.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)