Разкриваме паралелка за дуално обучение в две специалности „Топлоенергетика“ и „Топлотехника“, съвместно с „Топлофикация София“. Това каза инж. Таньо Стойчев, директор на ПГТЕ „Хенри Форд“ във връзка с откриването на паралелка за дуално образование за подготовка на кадри, които да бъдат подготвени да работят в ТЕЦ-овете на „Топлофикация“.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
„Паралелката не е нова за училището, новостта е формата на обучение – дуална. Тоест обучение чрез работа. До преди 7-8 години в Професионална гимназия „Хенри Форд“ съществуваше прием по специалността „Топлоенергетика“. Сега желаем да възстановим този прием както по отношение на „Топлотехника“ в дуална форма на обучение, така и по отношение на „Топлоенергетиката““, обясни инж. Стойчев.
Той обърна внимание, че в ТЕЦ-овете на територията на град София се работи със съвременни агрегати, които са свързани с когенарация, производство на електроенергия, придобиването на квалификация за управлението на енергийни блокове, което е много важно.
„Всичко това е възможно да бъде постигнато в рамките на учебния процес, съответно успешното полагане на държавните изпити по теория и практика и придобиването на тази квалификация. Професията е изключително перспективна и добре заплатена. От тази гледна точка бихме желали да обърнем внимание на младите хора, че имат реален шанс за една добра професионална реализация“, добави той.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
„Дуалната форма на обучение дава възможност още в рамките на обучението в училище ученикът след завършване на 10 клас, първия гимназиален етап, да може да подпише трудов договор и съответно в 11 клас – два дни, в 12 клас – 3 дни, той да бъде работник на фирмата и да получава възнаграждение. Другото интересно по отношение на дуалната форма на обучение е, че през целия първи гимназиален етап - 8,9 и 10 клас, ученикът ще получава ежемесечна стипендия в размер на 60 лв., което е характерно единствено за тази форма на обучение“, каза още инж. Таньо Стойчев, цитиран от Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Той уточни, че в едната специалност в паралелката - „Топлотехника“, ще имат възможност да се обучават между 13 и 15 ученици. Тези ученици ще се обучават в направлението топлинна, хладилна, вентилационна и климатична техника. Другата специалност „Топлоенергетика“ е предназначена за придобиването на най-високата квалификация – оператор на енергиен блок. Паралелката ще бъде с минимум 13 души във всяка специалност, като може да достигне до 15 души. „Очакваме, че интересът към тези две специалности ще бъде голям и затова не сме си позволи лукса да разширяваме приема, тъй като е свързан все пак и с осигуряване на работни места и подписването на договори с фирмите потребители, тоест с „Топлофикация София“, коментира инж. Стойчев.