Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят

29 април 2025, 10:02 часа • 490 | прочитания

Галина Чулева, главен директор „Управление на хора и култура“ в Yettel. 

„Най-много ме притеснява, че може да започнем да "аутсорсваме мисленето" – да оставим изкуственият интелект (AI) да проучва, мисли и решава вместо нас, което би довело до загуба на собствените ни умения за критично мислене и креативно решаване на проблеми.“ Така Галина Чулева, главен директор „Управление на хора и култура“ в Yettel България формулира рисковете, които крие AI, ако не се приложи и управлява правилно.

Тя цитира проучване на Gartner от 2024 г., проведено сред главни изпълнителни директори от цял свят. Данните показват интересно разминаване – директорите очакват 17% ръст в производителността благодарение на AI, докато само една трета от запитаните служители казват, че той реално им помага.

За да избегнат подобен сценарий, в Yettel активно включват хората, които ще използват технологията, в процеса по вземане на решения за AI платформи, приложения и инструменти. „Не искаме да налагаме решения „отгоре-надолу“, а да сме сигурни, че технологията ще отговаря на реалните нужди на хората, които ще работят с тях“, обяснява Чулева. Добавя и че е важно да се поставят реалистични очаквания, а не просто да се надяваме на магически резултати. Затова за всеки AI проект поставят ясни цели и измерители на успеха.

Тази година телекомът ще стартира програма за AI и дигитална грамотност за своите служители. Целта е да им помогне да разберат какво е AI и как може да трансформира начина на работа. „Ще започнем с базови модули, които обясняват основните концепции – какво е изкуствен интелект, машинно обучение, големи данни. Постепенно ще преминем към по-практични умения – как да използваме AI инструменти ефективно, как да оценяваме качеството на генерираното съдържание, как данните подпомагат по-добри решения“, обяснява тя.

Внимание ще бъде отделено и на етичното използване на AI, като ще бъдат засегнати теми като поверителност на данните, предубеждения в алгоритмите и критично мислене. Според нея е изключително важно хората да разбират не само възможностите, но и ограниченията и отговорностите, които идват с изкуствения интелект. 

Като част от програмата са предвидени по-задълбочени модули за техническите екипи, а за лидерите фокусът ще бъде върху стратегическото използване на AI и как да управляват екипи в ерата на дигитализацията.

„Искаме AI да е помощник, а не заместител – обобщава HR директорът. – Всички тези технологични промени идват, за да подобрят живота ни, а не да ни заместват. Те са просто инструмент, с който ще оптимизираме вътрешните дейности и рутинните задачи. Така хората ще разполагат с повече време, в което да мислят стратегически, да решават сложни предизвикателства и да развиват потенциала си.“

Техническите знания обаче не са достатъчни, ако не бъдат подкрепени от правилната култура. Затова нейната роля е ключова. „Тя е може би най-голямото предизвикателство, защото не можеш да я промениш за ден-два. Нужно е мислене, ориентирано към клиента, иновативност, бързина на реакция, устойчивост при промени и нагласа за учене през целия живот“, обяснява тя.

Това е причината, поради която миналата година телекомът стартира вътрешна програма Growth Mindset, чиято цел е да създаде нагласа за растеж у служителите. Започват с лидерите, защото именно с този начин на мислене трябва да водят екипите си. Провеждат три събития с участието на около 170 мениджъри и старши експерти, като всяко от тях включва лекция от международен лектор и практически уъркшоп. Тази година ще продължат да работят с лидерите, но ще ангажират и останалите служители, като организират поредица от отворени сесии по темата.

„Обичам да казвам, че това, което ни е довело дотук, няма да ни отведе там, където искаме да стигнем. Трябва да се променяме, да учим нови неща и да не губим глада си за развитие. Затова нагласата за растеж е толкова важна – нуждаем се от тази устойчивост при промени, от непрекъснато учене и иновативно мислене“, завършва Чулева.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес