Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) изпрати снощи писмо до българските власти с ново предписание по случая със съборените бараки в столичния квартал “Захарна фабрика“. Това съобщиха от Българския Хелзинкски комитет (БХК). ЕСПЧ разпореди на българските власти да предложат подходящи алтернативни възможности за настаняване на четиринадесетте души, засегнати от премахването на незаконни постройки в столичния кв. Захарна фабрика по-рано този месец. За новите мерки Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) уведоми снощи останалите без дом жалбоподатели, както и българското правителство, се казва в съобщението.
„Властите вече нарушиха първите дадени от ЕСПЧ привременни мерки, които разпореждаха да не се пристъпва към премахване на постройките“, коментира адв. Диана Драгиева от БХК, която представлява четиринадесетте жалбоподатели.
Трябва да се погрижат за всички
„Вече две седмици повече от 150 човека остават без дом при пълна липса на институционална реакция, въпреки че за случая, освен общинските власти, са сезирани също прокуратура, министри, областен управител“, заяви още тя.
Снимка Actualno.com
„Макар привременните мерки да засягат конкретните четиринадесет жалбоподатели, които са ги поискали, такова задължение българските власти имат за всички, които са останали бездомни вследствие на премахването на единствените им домове и без възможност сами да си осигурят подслон“.
Още: Жилища без вода, ток, врати и прозорци за хората, чиито незаконни постройки бяха съборени
Това заяви адв. Адела Качаунова, директорка на Програмата за правна защита на БХК, който осигурява процесуалното представителство на жалбоподателите пред Съда в Страсбург.
Днес предстои среща в Столична община за разглеждане на ситуацията с бездомността, но само за няколко семейства от всички останали без дом и все още ненастанени над 150 души, пишат от БХК.
Още: Кметът на "Илинден" с първи коментар за бутнатите ромски къщи в "Захарна фабрика"