Из македонските медии: Антонио Коща, пулсът на София и кръвното на Скопие

29 април 2025, 09:44 часа • 3254 | прочитания

Визитата на председателя на Европейския съвет Антонио Коща в България изглежда е развълнувала македонските медии. Отвъд новините около тридневното му посещение у нас прави впечатление заглавие, според което "Коща е опипал пулса в София, така че ще измери налягането в Скопие". Публикацията е на македонския вестник "Вечер", чийто главен редактор е от сръбски произход.

Изглежда медията говори за посещението първо в България, а после в Северна Македония, тъй като в Скопие очакват ръководителя на Европейския съвет да посети региона на Западните Балкани след две седмици и да разговаря с лидерите на шестте страни, включително с македонския премиер Христиан Мицковски.  

Въпросът е дали югозападната ни съседка няма да се възползва от това посещение, за да опита отново да прокара желанието си за предоговаряне на преговорната рамка. Нещо, което й беше отказвано мнокогратно миналата година. 

"С посещението на председателя на Европейския съвет Антонио Коща в София, Европейският съюз ясно демонстрира готовността си да поеме по-активна роля в улесняването на диалога между Скопие и София и преодоляването на застоя в европейската интеграция на Македония. С тази дипломатическа инициатива ЕС изпраща послание, че е готов да посредничи и да насърчи инерцията в процеса, демонстрирайки ясно желание Македония да се придвижи напред към членство, чрез подкрепа за компромис и конструктивен диалог между всички заинтересовани страни", пише въпросната медия. ОЩЕ: Премиерът пред Антонио Коща: Трябва да говорим в един глас

Какво четем между редовете?

"София ще има проблем да обясни на Коща защо настояват за ветото в условия, когато в Европа бушува война", коментирал е бившият вицепремиер по европейската интеграция и настоящ специален правителствен представител за унгарското председателство на ЕС Ивица Бочевски. Той обаче забравя, че България вдигна ветото през 2022 година и сега топката е в ръцете на Северна Македония да изпълни условието, под което се е подписала, за да започне преговорите за ЕС. Става въпрос за вписването на българите в македонската конституция. 

Междувременно македонската медия припомня и думите на македонският външен министър преди няколко дни, че македонските власти убеждават София и Брюксел, че двустранността на процеса на разширяване създава риск за югозападната ни съседка и уронва репутацията на ЕС, и че Северна Македония не е готова да направи компромис с конституционните промени без гаранции. ОЩЕ: Какво подписахме със Северна Македония?

"Разбираме необходимостта от намиране на решение за отблокиране на европейската ни перспектива, но като правителство не сме готови за компромис без каквато и да е форма на институционална гаранция и предвидимост на пътя напред, нито за допълнителни отстъпки по въпроси, свързани с идентичността и историята", припомня думите на Муцунски македонският вестник "Вечер". 

Тук трябва да отбележим, че историческия въпрос остана до голяма степен отворен, тъй като в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2018 година трябваше да го разреши историческа комисия, която обаче отдавна не функционира, или поне никой не е чувал за нея.

Не така стоят нещата с Гърция, която се отърва от желанието на Скопие да присвоява елинистичното й минало. Тя задължи Северна Македония чрез Преспанското споразумение да уточни под всички свои паметници, свързани историята й, че са част от елинистичната култура и история. ОЩЕ: София и Скопие подписаха двустранен протокол, който е част от преговорната рамка на Македония

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес