Неправилна работа на аватоматиката за аварийни случаи и грешки при първоначалното изграждане на енергийната система – това са основните причини за масовото спиране на тока в Испания и Португалия според популярния руски военнопропагандент телеграм канал „Рибар“. Каналът е създаден от бившия говорител на руското военно министерство капитан Михаил Звинчук, който е многократно награждаван от руския диктатор Владимир Путин и беше част от руска работна група за статута на руските войници, биещи се за Украйна. Повече впечатления за Звинчук можете да придобието в този материал: След Украйна идва война на Балканите: Емисар на Путин говори от Република Сръбска*
"Рибар" обобщава ситуацията така – този пример показва разликата в подходите при проектирането на енергийни системи. Украински енергиен сектор, създаден по време на съветската епоха, издържа десетки масирани руски въздушни удари и не се срина. В Испания всичко се срина без нито един обстрел - Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Интересен факт – дотук никой официално не е казал какво причини срива. Испанският премиер Педро Санчес коментира, че се разследва и че вероятно има няколко причини, като се проучава какво се е случило и как така се е получил такъв дисбаланс, че системата да се срине, пише Politico. Източници на Actualno.com в Испания потвърдиха, че спирането на тока е траяло 15-тина часа, но сега нещата се нормализират - Още: Изключително рядко метеорологично явление: Португалия обвини Испания за прекъсването на тока (ВИДЕА)
Експертни обяснения
"Може би някъде в атомна електроцентрала е имало повреда в енергоблок и след това всичко е тръгнало по електропреносната мрежа като "каскаден разпад", поради честотни колебания, които съществуващите мощности не са могли да изравнят. Включително и тези, построени в Европа като част от "зеления преход", коментира "Рибар". Politico напомня, че експерти вече са заявявали, че бързото увеличение на ВЕИ (вятърната и слънчевата енергия) оказва нарастващ натиск върху испанската електропреносна мрежа, която се нуждае от модернизация, за да се справи с рекордните обеми на производство на ток от източници, които обаче не са с постоянна мощност като АЕЦ или ТЕЦ. Остава обаче въпросът - каква е първопричината, от която тръгва "каскадата"?
Още: Масово прекъсване на тока: Засегнати са поне две държави в Европа (ВИДЕО)
Πpeдceдaтeлят нa Асоциацията зa пpoизвoдcтвo, cъxpaнeниe и тъpгoвия c eлeĸтpoeнepгия (AΠCTE) в Бългapия Никола Газдов също коментира темата в личния си профил във Facebook: "За секунди от мрежата "изчезнаха" близо 13 GW натоварване - търсенето се срина от 25 184 MW до 12 425 MW. Предполага се, че аварирал 400 kV интерконектор между Испания и Франция е задействал "каскаден" разпад, но окончателната причина – включително възможността за кибератака – ще стане ясна едва след завършване на разследването. Атомните реактори бяха спрени, за да се избегне риска от далеч по-страшна авария" (бел. ред. - Испания има 5 АЕЦ, със 7 реактора).
Газдов обръща внимание на слабости в европейската енергийна архитектура, които този случай е показал:
- "Първо, недостатъчната междусистемна свързаност в Европа. Пример за това е връзката между Испания и Франция, която е далеч от целта на ЕС за минимум 15%.
- Второ, хроничната бюрокрация, която забавя новите връзки през Пиренеите с повече от десетилетие. Така е в голяма част от Европа, а България е сред изключенията - тук е значително по-лесно да се проектира електропровод, отколкото в повечето други европейски държави.
- Трето, липсата на достатъчно системи за съхранение – батерии, ПАВЕЦ и други – които да поемат излишъка и да стабилизират честотата в първите милисекунди след подобна авария. Тук сме относително добре, с опция след година да сме лидер в Европа. Подобен инцидент едва ли би имал същия мащаб в България, където електропреносната мрежа е далеч по-добре свързана със съседните системи. Ако след година страната разполага и с близо 10 GWh батерии, те ще могат да изпълняват ролята на буфер, който да даде на диспечерите в ЕСО ценни минути за пренастройване на производствените мощности и така да предотврати разпад на системата.
Затова приоритетите за България трябва да бъдат ясни: ускорено изграждане на новите интерконектори "Север–Юг" и "Изток–Запад", развитие на нови ВЕИ (евтин и сигурен национален ресурс), въвеждане в експлоатация на първите индустриални батерийни паркове и форсиране на проектите за развитие и дигитализация на електропреносната система" – Още: Милионите от ЕС за батериите на ток: Познати интересни имена ги вземат
Според Леонардо Меус, професор, специализиран в електроенергетика в Европейския университетски институт, операторите на мрежи следват "технически много сложен" процес, за да заработи отново енергийната система. Възстановяването на доставките върви стъпка по стъпка - първо като се стартират специални генератори, като водноелектрически помпи, каза той. Освен това - електропреносните мрежи са са свързани с интерконектори, но това означава, че освен независимост, при такъв срив сега трябва да бъдат рестартирани поотделно. Но ЕК отдавна настоява за повече връзки т.е. интерконектори, а Испания и Португалия са свързани с малко - повече връзки ще помагат за по-добър баланс на мрежата, както сега се видя, че е необходимо. А според зам.-председателя на ЕК Тереза Рибера нищо дотук не подсказва, че първоначалният проблем, който се умножи и доведе до срива, е предизвикан от кибератака.