Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петя Пенева - директор на СофтУни Светлина: Предстои ни една изключително вълнуваща година

04 март 2022, 12:37 часа • 13257 прочитания

Петя Пенева е директор на ЧПГДН СофтУни Светлина. На фона на последните няколко изключително бурни за образованието години, тя ще сподели с нас как СофтУни Светлина се справя с предизвикателствата, какво е отражението върху учениците, какви са новостите в училището и редица други любопитни факти. Вижте интервюто, което проведохме с нея:

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

1. Какви бяха основните предизвикателства пред българското средно образование последните 2 години и справи ли се то с тях?

Последните две години бяха предизвикателни за всички сфери на дейност. Образованието определено понесе много негативи, но както всичко в дуалния свят, в който живеем – се случиха и много полезни и дългоочаквани промени. Дигитализацията в образователната ни система беше наложителна и чакаше на опашката от много време. Вярвам, че това е бъдещето и определено има още много път, който да бъде извървян, и тук говорим за кардинални промени не само в програмите, но и в начина на обучение на самите учители. Промени са необходими както в системите на обучение, така и в нагласите на всички звена на тези системи – от управляващи и законотворци, през директори и учители, стигайки до родители и, разбира се – децата.

Последните две години ни показаха колко неподготвени са българските ученици. И когато говоря за подготовка, имам предвид социално-личностните компетенции, а не знанията. Знанията, заложени в учебните програми са следствие. На първо място си пролича колко крехки или никакви умения имат децата в посока на самостоятелност, самоконтрол, самоорганизация, умения за фокусирана и целенасочена работа.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

По мое мнение това са и основните предизвикателства, с които се „сблъска“ образователната система. А дали се е справила с тях – според мен се полагат огромни усилия в тази посока, но това е дълъг процес на кардинални промени, в който тепърва предстои да бъдат вложени още много усилия, работа и ресурс.

2. Как СофтУни Светлина посрещна предизвикателствата от последните 2 години?

Тъй като сме частна гимназия по дигитални науки, всички вярват, че при нас няма трудности. По отношение дигиталния елемент, това е така. В образованието обаче са вплетени образователната институция, учителите, родителите и разбира се – учениците. Справихме се и продължаваме да се справяме като полагаме много усилия – всички заедно. Учителите отделят много повече индивидуално внимание на учениците. Подготвят се разнообразни и интересни материали, благодарение на които да се достигне до по-качествено усвояване на материала от учениците. Силно вярваме и целенасочено прилагаме практиката за изграждането на множество препратки с реалността, в която живеем и свързването на познатото с новоизучаваното. Често казвам, че нашата роля е да отговорим на въпроса „Защо трябва да го уча това?“, който неминуемо възниква в главата на всеки ученик, още преди да сме го получили. Това се случва само когато се обяснява достъпно, интересно и с множество примери от реалността.

Стараем се да организираме и много извънкласни дейности и инициативи, за да ангажираме вниманието на учениците ни извън рамката на общо приетото понятие за образование. Предлагаме им възможност да обогатят себе си, да покажат талантите си и да бъдат част от общност – нужда, която всеки човек има и към която съвременното образование трябва да се стреми, особено в дигиталната ера, в която живеем.

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

3. Какви са очакванията Ви за края на учебната година?

Както вече коментирахме, в СофтУни Светлина до голяма степен се справяме с предизвикателствата на новата реалност. Благодарение на усилията на целия ни екип, работата и учебният процес вървят по предварително изготвен план. Не сме изостанали от него и към момента не усещаме необходимост от това годината да бъде удължавана. При нас тя така или иначе започва по-рано – още на 1-ви септември, като първите две седмици са адаптационни, насочени към личностното развитие на учениците ни, към придобиването на толкова важните за съвременния свят меки умения. През този период учим учениците ни да работят в екип, да разработват проекти, да мислят креативно и извън рамката. Изграждаме общност, даваме им възможност да се опознаят помежду си и по този начин плавно преминаваме към учебната година. Смятаме този модел за изключително ползотворен и много по-подходящ и полезен за децата от удължаването на самата учебна година.

За учениците, които са изостанали с материала и в действителност имат необходимост да наваксат, сме предвидили курсове за наваксване и индивидуални уроци през лятото. Това е практика, която също имаме още от основаването на гимназията и не е нововъведение.

Надяваме се да не ни се налага да реагираме на нови предизвикателства в рамките на тази учебна година, но също така вярваме, че с вече натрупания опит и работа в екип, можем да преодолеем трудностите и да вървим напред.

4. Защо професионалното образование е толкова важно в наши дни?

От години професионалното образование е изключително подценявано, но истината е, че то е практичен избор, който дава на учениците много възможности и им отваря много врати. В СофтУни Светлина учениците изучават професии на бъдещето. Те се превръщат в търсени и ценени кадри още докато учат при нас. Благодарение на многото проекти, по които работят и стажовете, в които им предоставяме възможност да се включват, учениците от гимназията трупат освен чисто теоретичните знания за професията, и много практически опит. Дори да не продължат да се занимават с професията, която са избрали, те изграждат ценни навици, меки умения, умения за комуникация, справяне с различни предизвикателства и учене през целия живот. Това са изключително важни и ценени качества за всеки съвременен професионалист и силно вярваме, че тепърва ще чуваме за все повече успехи и постижения на наши възпитаници.

5. Какво подготвя СофтУни Светлина за новата учебна година и какви са очакванията Ви за нея?

За СофтУни Светлина предстои една изключително вълнуваща година. За пръв път ще изпратим дванайсетокласници – ще завърши първият ни випуск ученици. Това е едновремнно много дългоочакван и много носталгичен момент за нас, тъй като това са учениците, които първи посрещнахме в училище и родителите, които първи ни се довериха. Благодарни сме им за цялата подкрепа и им желаем много покорени върхове в бъдеще.

Освен това, това ще бъде годината, в която ще открием и втората си база. Тя се намира в кв. Младост и ще приеме част от новите ни осмокласници. Заедно с тях стартират и три нови професии – Киберсигурност, Онлайн търговия и Анимация и видео. Много се вълнуваме и с нетърпение очакваме новите ни ученици. Предизвикателството е голямо, но и мечтите ни са още по-големи. Работим много и усилията, които полагаме, дават резултат. Училището ни се разраства, желаещите да учат при нас стават все повече и екипът ни става все по-голям. Това ни дава възможност да градим нови планове и да си поставяме все по-високи цели.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес