Фелдшери и лекарски асистенти да могат да работят в детските ясли и яслените групи на детските градини - това предвижда Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба 26 от 2008 г. за устройството и дейността на детските ясли, детските кухни и здравните изисквания към тях, публикувана за обществено обсъждане. Предложението за изменение идва от здравното министерство във връзка с големия недостиг на специалисти с висше образование по специалностите "медицинска сестра" и "акушерка", каквито се изисква да работят в детските ясли.
"По данни на Столична и други общини в страната, въпреки многобройните обяви за работа и повишаването на основната работна заплата, през последните години не се наблюдава интерес от страна на горепосочените медицински специалисти към работа в детска ясла или яслена група на детска градина. В тази връзка голям брой щатни длъжности в детските ясли и градини за медицински сестри/акушерки са заети от лица, навършили пенсионна възраст", се посочва в мотивите.
Отчетена е и необходимост от допълнително гарантиране качеството на дейността на детските ясли за осигуряване на израстване и развитие на децата в добро здраве и в тази връзка са прецизирани и допълнени текстове, свързани с:
- осигуряване на възможност за ежедневна игра на открито и физическа активност в подходяща за съответната възраст форма;
- регламентиране използването на електронни средства за образователни нужди и определяне на времевия престой, според възрастта на децата, пред екраните на тези устройства;
- екипна работа на персонала при изпълнение на всички дейности по отглеждане, възпитание, обучение и грижи за опазване и укрепване здравето на децата;
- възможности за повишаване на следдипломната квалификация на медицинските специалисти и учителите в областта на ранното детско развитие, профилактиката и комплексната промоция на здраве в кърмаческата и ранна детска възраст и обучение на детегледачките.
С промените в нормативния акт е предвидена възможност дейността на детските ясли да се извършва в сътрудничество и взаимодействие с общопрактикуващите лекари, специалисти от други сектори и с родителите, като са посочени разнообразни форми на партньорство със семействата. Специален акцент се поставя върху осъществяването на дейността на детските ясли при зачитане правата на децата.