Очакваме добра реколта тази година независимо, че годината е по-суха. А стопаните с пропаднали площи ще бъдат на 100% обезщетени. Това каза в Министерския съвет земеделският министър Десислава Танева след приключилия Консултативен съвет по зърно в МЗХГ, предаде БГНЕС.
Танева посочи, че очаква добивът на зърно тази година да бъде около 5 млн. тона. Тя заяви, че страната ни ще запази статута си на голям нетен износител на зърно, а цената ще се определя по същия начин.
"България категорично ще запази статута си на голям и то нетен износител на зърно. Цената ще се определя по същия начин и според анализа няма, към момента, данни за повишаване на продуктите от първа необходимост като брашно и хляб", каза Танева.
За всички, които са със 100% пропаднали площи, ще се даде държавна помощ за компенсиране и тя ще бъде разплатена в самата календарна година, каза още земеделският министър. За тези, които са под 100% няма държавна помощ.
Розопроизводителите ще бъдат категорично подкрепени според загубите, заяви министърът.
Това е секторът, който има категоричен спад на дохода, каза Танева и посочи, че именно розопроизводителите ще бъдат едни от първите подпомогнати. От думите ѝ стана ясно, че министерството ще отдели 50 млн. евро за подпомагане на земеделските производители, а таванът за земеделския производител като обезщетение ще е 7 000 евро, за малки и средни предпрятия - 50 000 евро.
България е направила всичко, което може в подкрепа на малките фермери, допълни тя. Коментарът и дойде в отговор на критиките на държавния глава Румен Радев, че в страната ни се дават по-големи субсидии на големите фермери.
„Всичко останало е популизъм – дали предизборен или политически, не мога да кажа. Не може от президентската институция да се говорят такива общи приказки. Когато правим изказвания, трябва много добре да познаваме нормативната база и общите европейски принципи на разпределение на субсидиите. Те се дават на площ и това е обща европейска регулация и по правила, които България в национален план не може с национално решение да промени. България се е възползвала от всички дадени възможност. От Пакета „Директни плащания“, който е близо 800 милиона евро, максимално възможните средства да бъдат насочени към дребните производители с преразпределителното плащане, към Сектор „Животновъдство“, „Плодове и зеленчуци“ чрез обвързаната подкрепа и България се защитава и осигурява бюджета за плащането всяка година на националната преходна помощ, която е за животновъдството и тютюнопроизводството“, уточни тя, допълва "Фокус".