Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Световната банка: 80% по-високи цени на енергията през тази година

22 октомври 2021, 15:26 часа • 2940 прочитания

Средните цени на енергията ще бъдат с 80% по-високи през тази година спрямо предходната 2020 година, като цените ще останат на високи нива и през следващата година. Понижение може да се очаква през второто полугодие на 2022 година. Това сочи най-новият доклад Commodity Markets Outlook на Световната банка, публикуван на сайта на организацията.

Покачването на енергийните цени през третото тримесечие на 2021 година и очакванията, че цените ще останат на високо ниво и през 2022 година, оказват влияние върху инфлацията и отварят възможност икономическият растеж да се насочи към страните износители на енергийни продукти за сметка на тези, които внасят, пише в доклада.

„Нарастването на цените на енергията създава значителни краткосрочни рискове за глобалната инфлация и ако се запазят, това може да повлияе и на растежа в страните вносители на енергия“, каза Айхан Косе, главен икономист и директор на звеното Prospects Group на Световната банка.

„Рязкото възстановяване на цените на суровините се оказва по-изразено, отколкото се предвиждаше преди. Неотдавнашната волатилност на цените може да усложни избора на политики, тъй като страните се възстановяват от миналогодишната глобална рецесия.", добавя той.

През 2021 година, цените на стоките скочиха до нива невиждани от 2011 година. Например природният газ и цените на въглищата достигнаха рекордни висини на фона на ограниченията в предлагането и покачването на търсенето на електроенергия, въпреки че се очаква цените да намалеят през 2022 г. в резултат на спад в търсенето и ръст в предлагането.

Въпреки това, в краткосрочен план може да възникнат допълнителни скокове на цените на фона на много ниски запаси и постоянни затруднения в предлагането, пише в доклада.

Цената на суровия петрол се очаква да достигне средно 70 долара през 2021 година, което е увеличение от 70%. През 2022 година цената може да скочи до 74 долара за барел, тъй като търсенето на петрол ще възстанови нивата си от преди пандемията.

„Високите цени на природния газ и въглищата оказват влияние върху производството на други стоки и представляват повишен риск относно прогнозите за цените”, казва Джон Бафс, старши икономист в Prospects Group.

„Производството на торове е било ограничено от по-високите цени на природния газ и въглищата, а по -високите цени на торове са тласнали разходите за производство на ключови хранителни култури. Производството на някои метали като алуминий и цинк също е намалено поради високите енергийни разходи”, добавя той.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес