Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румъния се споразумя частично с фермерите, блокирали украинската граница

16 януари 2024, 14:49 часа • 1839 прочитания

Румънското министерство на земеделието се съгласи да изпълни няколко от исканията на румънските фермери, които блокираха основни пътища в страната и два пропускателни пункта на границата с Украйна, съобщи Euractiv на 16 януари.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: И румънските фермери протестират срещу Украйна - пак блокираха границата

Защо протестират румънските фермери?

Миналата седмица румънските фермери започнаха да протестират срещу високите според тях данъчни ставки, дългото чакане на граничните пунктове, бавното изплащане на субсидиите и предполагаемия натиск върху вътрешния пазар от наплива на евтини украински стоки, предизвикан от пълномащабната инвазия на Русия.

Какво искат?

Техните искания включват мораториум върху изплащането на заеми, по-бързо изплащане на субсидии и отделни линии на граничните пунктове и в румънското черноморско пристанище Констанца за камиони, регистрирани в страни от ЕС, и такива от страни извън блока, включително Украйна.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: Хиляди фермери на протест в Германия (ВИДЕО)

Съгласието между правителството и фермерите

Споразумението, постигнато на 16 януари, обхваща 13 от исканията на земеделските производители. Дискусиите ще продължат, за да се намери компромис по останалите искания, заяви министърът на земеделието на Румъния Флорин Барбу, цитиран от Euractiv.

Снимка: Getty Images

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

По силата на споразумението румънското правителство се ангажира да субсидира изцяло всички земеделски акцизи до 2026 г. и незабавно да приложи разпоредбите за субсидирани лихвени заеми, каза Барбу.

Букурещ също така е приел искания за компенсиране на предполагаеми загуби, причинени от внос от Украйна, като мерките включват ясно етикетиране на зърно и други стоки, както и електронно GPS наблюдение на пристанището в Констанца.

През декември румънската митническа служба съобщи, че през последните шест месеца страната не е внасяла зърно от Украйна.

Още: Румънски съд гледа дело срещу сина на бивш български земеделски министър

Протестите няма да спрат веднага

Един от представителите на фермерите на преговорите, Мариус Мичу, обясни, че споразумението не означава незабавен край на протестите - предстоящите преговори с превозвачите на камиони, които също блокират граничните пунктове, могат да повлияят на продължителността на демонстрациите.

Барбу отрече, че Румъния е искала да наложи мита върху вноса на украинско зърно, което противоречи на по-ранното твърдение на унгарския министър на земеделието Ищван Наги.

Още: Споразумение за сигурност подписват Румъния и Украйна

Министерствата на земеделието на България, Полша Унгария, Румъния и Словакия изпратиха писмо до Брюксел с искане за решения за фермерите си. Наги заяви на 15 януари, че страните са призовали Брюксел да наложи мита върху украинските селскостопански продукти.

Румъния играе ключова роля в подпомагането на износа на селскостопански продукти от Украйна в условията на заплахите на Русия за морския транспорт в Черно море, като почти 60% от украинския износ на зърно преминава през страната.

Подобни фермерски протести се проведоха на полската, словашката и унгарската граница с Украйна през цялата зима.

Още: Полша: Ембаргото на украински земеделски стоки е безсрочно, границите остават затворени

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес