Временната бюджетна комисия на почти тайно заседание прие решение на НС за съгласие Министерският съвет да започне преговори за нов държавен дълг. Това се случи по време на почивката на извънредното заседание на парламента, на което се разглеждат актуализацията в бюджетите на НЗОК и държавния бюджет.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
С решението се дава възможност на министъра на финансите и кабинета да започнат разговори за поемане на външен дълг до 3 млрд. лева. Тоест, тази част от предвидения дълг от 4.5 млрд. лв., заложен в актуализацията, ще бъде взета отвън, обяснява Дарик радио.
Председателят на временната бюджетна комисия Менда Стоянова свика депутатите минути преди заседанието. Тя обясни, че на част от тях не е съобщила какво ще бъде обсъждано на заседанието. Запитана от журналисти на път за залата какво ще обсъждат, Стоянова се пошегува: "тайна" и отказа коментар, информира БГНЕС.
В крайна сметка заседанието започна с присъствието само на няколко медии, а мнозина от тях изобщо не разбраха, че се провежда заседание на бюджетната комисия.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Имаме решение на Министерския съвет №767 от 13 ноември, с което МС предлага на НС даване на съгласие за водене на преговори за предприемане на необходими действия за поемане на външен дълг, съобщи в началото на заседанието на комисията Менда Стоянова. Тя изчете и решението, което малко по-късно депутатите гласуваха: "Народното събрание дава съгласие Министерски съвет да води преговори и да предприема всички други необходими действия за подготовка за поемане на външен държавен дълг, включително чрез емисии на държавни ценни книжа на международните пазари, както и на средносрочна програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари, чиито размер в рамките на 2014 година не може да надвишава 3 млрд. лева или тяхната равностойност в друга валута при условия на последващата ратификация."
На практика с решението се дава възможност на финансовият министър да води преговори за нов външен заем, преди вземането на такъв заем да бъде прието от Народното събрание и публикувано в Държавен вестник.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
„Всички възможности ще бъдат използвани както за вътрешно, така и за външно финансиране и трябва повече време за това. Просто печелим време за разговори", обясни Владислав Горанов.
По отношение за заема бившият финансов министър Петър Чобанов обясни, че е било споменато „мостово финансиране" и ще е такъв тип заем, тъй като за „облигации няма време". Според него въпросът е да се види какви са алтернативите, какво ще стане, ако не бъде потърсен и външен източник на финансиране.