Голяма част от таксите, които бизнесът е принуден да плаща, са един вид скрити данъци. Това каза изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев по повод обещанията на служебния кабинет за административни облекчения за бизнеса.
"Само миналата година тези такси са нараснали с 11,2 процента. Тази година е предвиден нов ръст от 7,6 процента. Само за данъците, които се плащат на бюджета, са над 1,2 млрд. Над 1,2 млрд. са и таксите към общините. Това означава, че с 2,4 милиарда се натоварва бизнеса, което е повече от данък печалба. От данък печалба приходите в бюджета са около 2 милиарда и тези такси всяка година растат! Растат с увеличаване размера на различните агенции, с нарастване на натиска върху бизнеса", заяви Данев пред БНР.
Служебното правителство е поело ангажимент да бъде ограничен размерът на таксата, свързана с вписване на различни сделки и на различни обезпечения. Агенцията по вписванията се е превърнала в приходна агенция на бюджета, каза Данев и се аргументира, че разходите ѝ са около 16 млн. лева, а приходите от такси 58 млн. лв. Разликата отива в бюджета, а явлението не е изолирано и се вижда и в Патентното ведомство и други агенции.
Непрекъснато се пъчим с ниските данъци, а всъщност нямаме ниски данъци, имаме възможност за рекет от администрацията, коментира председателят на БСК и даде пример с проверките на пожарогасители, басейни и храни, които се заплащат, дори когато всичко е изрядно. Колкото повече проверки, толкова повече приходи в бюджета, констатира той.
През миналата година е имало 395 предложения за различни законодателни промени, а в последните 4 години само един закон е бил приет след оценка на въздействието, изтъкна още Данев.