Въпросът относно мазнините, с които трябва да се готви, е доста спорен. Някои хора се ориентира към маслото, други към зехтина и растителните масла, трети държат на доброто старо олио.
Има някои мазнини, които не са подходящи за готвене на високи температури и особено за пържене. Трябва да знаете кои са, понеже когато ги използвате, вредите на организма си. Когато биват изгаряни, тези масла отделят свободни радикали и вещества, които могат да доведат до негативни последици и промени, свързани с физическото ви състояние. Могат да увредят сърцето и другите органи в тялото.
По тази причина е много важно да готвите с правилната мазнина. Така ще допринесете за защитата на организма, за превенцията срещу заболявания и настинки и за поддържане нормалното състояние на процесите в тялото.
Можете да познаете, че дадената мазнина е полезна и подходяща за вас, ако: съдържа повече наситени мазнини, не съдържа повече от 15% полиненаситени мазнини, маслото изгаря при температура от 160 градуса и повече (вижда се дим).
Храните, които съдържат мазнини, съдържат мастни киселини. Те са няколко вида: наситени – окисляват се леко при нагряване. Тоест те могат да омекнат, но не и да се стопят. Техни представители са свинската мас и маслото; мононенаситени – имат ненаситени връзки в структурата си, което ги прави нестабилни, разрушавайки се от топлина, въздух и светлина; полиненаситени – не са с най-много ненаситени връзки, отделят продукти на разпадане.
Моментът, в който виждате дим при готвене или загряване на мазнината, се нарича точка на горене на мазнината. Тогава мазнината става вредна за нашето здраве. Обикновено тази температура е 160 градуса. Колкото по-висока е точката на горене на маслото, толкова по-полезно е то за консумацията. Ако се нагрее над позволения момент, ще се образуват токсични вещества, които са вредни за вдишване и ядете. Могат да причинят различни проблеми в организма като нарушения на метаболитните процеси, диабет и други. В никакъв случай не използвайте вече ползвано олио за втори път.
Когато приготвяте храна на по-висока температура, използвайте масло, което има голямо количество наситени киселини, малко полиненаситени киселини и висока точка на горене. Ако готвите на високи градуси, не използвайте: масло от бадеми, орехи, сусам, лен, фъстъци. Гроздови семки, коноп, царевица, тиква, шафран, слънчоглед, рапица, оризови трици.
Съставът им не отговаря на горните критерии. Някои от тях имат висока точка на горене, но ниско количество наситени киселини, а високо полиненаситени. Освен това тези масла са преработени, за да са в представителен вид за крайния потребител, което ги кара да загубят своите полезни свойства.