С напредването на есента идва времето на класическата българска зимнина – киселото зеле. За него почти всяко семейство си има своя традиционна рецепта, останала още от баба и дядо, а те пък на свой ред са я знаели още „от едно време“ и т. н. Освен зелето, неотменна част в бидона със саламурата представляват допълнителни съставки като карфиол, моркови, ябълки, лук, царевица, цвекло, хрян и пр.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/
Разбира се, всяка от тях си има своето предназначение. Карфиолът и морковите са просто въпрос на вкус. А царевицата, ускорява ферментацията на киселото зеле. Червеното цвекло придава приятно-вкусен розов цвят на саламурата. Лукът е природен консервант, който помага да избегнем добавянето на „химия“.
Що се отнася до хряна, той възпрепятства появата и развитието на бактерии и плесени.
Още: Защо киселото зеле хваща „бяла риза“?
Още: Може ли да се къпе куче с шампоан за хора?
Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година
Какво представлява хрянът?
Той е често използвана силно пикантна подправка, която се включва в различни дресинги и сосове. Ползва се и като добавка към киселото зеле. Лютиво-пикантният му вкус и специфичен аромат се синхронизират много добре с кисело-соления вкус на самото зеле и се получава просто уникална комбинация.
Още: Топ 12 на най-красивите места в Италия
Още: Топ 10 на най-красивите градове в Европа през зимата
Също така, хрянът се използва в народната медицина като интуитивен източник на витамин С, защото е добре наситен с него. При това, в съдържанието му влизат и съставки, които намаляват различните видове възпаления в организма и подсилват имунната система. Специфичните му вещества от рода на синигрин оказват антисептично и тонизиращо въздействие.
Но сериозна причина да се добавя към киселото зеле е въздействието му като природен, натурален консервант. Хрянът възпрепятства развитието на вредни микроорганизми – така освен добавянето на специфичен вкус и аромат допринася за дълготрайността на туршията от кисело зеле.
Още: Фази на Луната през 2025 година
Още: От кои породи са най-интелигентните кучета?
Още: Така се правят най-вкусните зелеви сарми в гювеч
Как на практика става добавянето на хряна към киселото зеле? Това може да разберем от следната класическа рецепта.
Кисело зеле с хрян
Съставки (за 1 бидон) : 15-20 зелки със средна големина (точното количество – според обема на бидона), морска сол, вода, 5 глави кромид лук, 2 дюли, 5 ябълки, 2 кочана царевица, 1 глава червено цвекло (вместо цвекло може 2 глави лилаво зеле, препоръчително от сортовете „Топаз“ или „Руфус“), 50 см корени хрян.
Как се приготвя?
Още: Как трябва да се готви свинското с кисело зеле
Отстранявате най-горните листа на зелките. Кочанът в основата на всяка зелка разцепвате на четири или просто го издълбавате. В образуваната кухина насипвате 2 с. л. едра (морска) сол. Така почистените и обработени зелки подреждате в бидона или, ако предпочитате да спазвате традицията, в съответно измита и пропарена (обляна отвътре с вряла вода) дървена каца. При нареждането на зелките внимавате разцепената или издълбана част да е обърната нагоре.
Изчаквате 3 дни. През това време приготвяте другите съставки: обелвате кромида от люспите, почиствате и измивате хряна, ябълките, дюлите, царевицата и цвеклото.
След този срок между зелките поставяте останалите твърди съставки – от тях дюлите нарязани на 2, цвеклото на 4; ябълките, кромида и царевицата цели. Самият хрян нарязвате на парчета с дължина около 10 см.
Заливате зелето с вода така, че да го покрива. Върху него се слага чиста и предварително измита дървена кръстачка, която се затиска с объл речен камък, който за обеззаразяване предварително е пропарен (потапян във вряща вода) – целта на тази тежест е зелките да не изплуват над саламурата. Вместо камък може да се използват пластмасови бутилки, пълни с вода.
След още 3 дни зелето започва да се претака – за целта се погрижете бидонът предварително да е снабден с канелка. След като прецените, че процесът на претакане е приключил, най-отгоре върху зелките (но под кръстачката) поставяте тензух – той ще обира „бялата риза“, която обикновено се образува. След полепването на тази плака тензухът се пере и се слага отново – така се увеличава трайността на киселото зеле.
---