В древни времена, когато Америка все още не е била открита от Колумб, индианците гуарани изобретили чудесна напитка - мате, която иначе се нарича парагвайски чай. За да придадат на мате сладък вкус и необичайно приятен аромат, гуараните добавят листа от мистериозно растение, което те наричат „kaa-ehe“, което означава „сладка трева“ или „медени листа“ - стевия.
Плюсове на стевията
Тайната на сладостта на това растение е, че съдържа сложно вещество, наречено стевиозид, което е гликозид. Стевиозидът е най-сладкият естествен продукт, открит досега. В чист вид е 300 пъти по-сладък от захарта. Тъй като няма калории или други отрицателни свойства на захарта, стевиозидът е идеалният й заместител както за здрави хора, така и за страдащи от диабет, затлъстяване и други метаболитни нарушения.
Още: Белият равнец: Лечебни свойства, приложения и ползи за здравето
Проучванията също така показват, че стевията не предизвиква ферментация, не допринася за образуването на плака върху зъбите или бактерии, които причиняват зъбен кариес. Полезните вещества на растението не се разрушават при нагряване, което е важно за хората, които консумират предимно термично обработени и лиофилизирани продукти и др.
Отглеждане на стевия
не зимува и се отглежда като едногодишно растение с помощта на разсад. Семената се засяват за разсад през март-април, покрити със стъкло отгоре. Разсадът се засажда на открито, когато заплахата от пролетни слани е преминала (края на май - началото на юни).
Разстоянието между растенията е 25-30 cm. Мястото за засаждане на стевия трябва да е слънчево, защитено от студени северни ветрове. Почвата за предпочитане трябва да е лека, рохкава, питателна.
Още: Билките, които се берат през месец май - пълно ръководство
Цъфтежът настъпва 16-18 седмици след засяването. Използването на оранжерии увеличава добива. Ако желаете, стевията може да се отглежда като многогодишно растение. В този случай коренището се изкопава за зимата и се съхранява в хладно помещение, покрито с пръст.
През пролетта растението се засажда в открита земя цяло или се използва за резници. Множество изследвания са доказали, че стевията е безопасен природен продукт. В момента продажбата му е разрешена в почти всички страни. Използването на стевия от индианците гуарани в продължение на векове също е силен аргумент в полза на нейната безопасност.
В допълнение, през последните четиридесет години стевията и стевиозидът са били широко консумирани в храната по целия свят в големи количества. През това време обаче не е отбелязан нито един случай на неблагоприятно въздействие върху хората. Това отличава стевията от изкуствените подсладители, чието използване често води до опасни странични ефекти.
Приложение на стевията
Още: Жълтият кантарион: Лек за много болести, но не за всеки
Свойствата на стевия не се влошават при нагряване, така че може да присъства във всички ястия, които са подложени на термична обработка. В кулинарията се използват както пресни листа от стевия, така и нейните преработени продукти (промишлени или домашни).
Пресни листа: Издънките се изрязват в началото на цъфтежа. Въпреки това, малки количества листа могат да се берат за прясна употреба през целия вегетационен период. Използват се например за подслаждане на напитки или за украса на десерти.
Изсушени листа: Листата на стевия се отделят от клоните и се сушат по обичайния начин. Ако стриете изсушените листа в хаванче или кафемелачка, ще получите зелена стевия на прах, която е около 10 пъти по-сладка от захарта. 1,5-2 с.л. л. прах замества 1 чаша обикновена захар.
Още: Дафиновият лист – от саксията до кухнята и аптечката
Екстракт от стевия: Продава се под формата на бял прах, съдържащ 85-95% стевиозид. Той е 200-300 пъти по-сладък от захарта. 0,25 ч.л. екстракт замества 1 чаша захар. Екстрактът се получава чрез водна екстракция, обезцветяване и пречистване с помощта на йонообменни смоли или утаяващи агенти.
Можете да направите свой собствен екстракт от стевия, но той ще бъде по-малко концентриран и ще трябва да добавите повече от него, когато приготвяте храна, отколкото индустриално произведения екстракт. Водете се от собствения си вкус.
Още: Глухарчето – еликсир на живота от корена до цвета
Залейте с чист хранителен алкохол (може да използвате и водка или бренди) цели листа от стевия или зелен прах и оставете за 24 часа. След това филтрирайте течността от листата или праха. Алкохолното съдържание може да се намали чрез нагряване на екстракта на много слаб огън (не позволявайте кипене), което позволява на ялкохолните пари да излязат.
Пълен екстракт може да се приготви по подобен начин, но сладките гликозиди не се извличат така напълно, както при алкохола. Течният екстракт, воден или алкохолен, може да се изпари и концентрира в сироп.
Още: Слънчевото цвете - плевел за едни, полезна билка за други