Тъмната страна на медитацията

28 април 2025, 11:40 часа

През последните години медитацията се популяризира в западните страни като добър начин за облекчаване на стреса и на симптомите на психични проблеми, но някои експерти смятат, че тя има и своите отрицателни страни, пише Euronews.

Още: 3 тибетски упражнения, които ще ви успокоят и повишат енергията ви за 1 минута

Съзнателното въвеждане на ума в състояние на релаксация се практикува в източните религии, особено в будизма, чрез фокусиране на вниманието върху усещането и дишането в настоящия момент.

От 60-те и 70-те години на миналия век древните практики са намерили своя път до западните страни и са спечелили голям брой поддръжници, включително много обществени фигури днес.

Още: 11 ритуала за здраве за всеки ден

Медитацията е изследвана в множество проучвания, които са доказали, че може да намали възприеманата интензивност на болката, а американската армия също е експериментирала с използването й за намаляване на стреса при войниците.

Че е преминала границите на религията и е навлязла в ежедневието, говори и фактът, че се препоръчва като част от психотерапията.

Първите писмени сведения за медитация, открити в Индия, са на повече от 1500 години и са писанията на Дхарматрата, които описват различни начини за практикуване на тази дисциплина, включително нежеланите последствия.

Те обаче заявяват, че след медитация е възможно да изпитате състояния, които в съвременната психология се описват като психоза, дисоциация и деперсонализация (когато хората имат усещането, че светът около тях не е реален).

Още: Психологически трик, с който да облекчите стреса и паник атаките за 2 минути

Въпреки че съвременните изследвания доказват най-вече полезните ефекти на медитацията, като облекчаване на стреса, по-добър сън и подобрена концентрация, има и такива, които разкриват нейните отрицателни страни.

Понякога симптомите могат да бъдат постоянни

На Запад първите доказателства за възможни неблагоприятни ефекти от медитацията се появяват сравнително отдавна – през 1976 г. и са открити от Арнолд Лазарус , един от най-влиятелните експерти в когнитивно-поведенческите науки на времето. Той предупреждава, че когато медитацията се практикува небрежно, това може да причини сериозни проблеми като депресия, тревожност и дори епизоди на шизофрения.

Първият систематичен преглед на научни статии, публикувани в продължение на четири десетилетия, от учени от университета в Ковънтри, ръководени от Мигел Фариас, експериментален психолог, установили, че осем процента от хората, които се опитват да медитират, изпитват странични ефекти. Доказано е, че ефектите могат да се появят дори при хора, които преди това не са имали проблеми с психичното здраве, и дори при тези, които са практикували медитация умерено. В някои случаи симптомите са постоянни.

Още: Как да събудим енергията на любовта: прости медитации, които наистина действат

За повечето хора медитацията работи чудесно, но няма съмнение, че шумът около нея е преувеличен, защото не е универсално полезен. Хората са имали преживявания, вариращи от тревожност до панически атаки. Изследователите и центровете, участващи в изучаването на медитацията, имат етично задължение да информират всеки, който посещава техните курсове, за съществуването на отрицателни страни и тяхната честота“, казва д-р Фариас в изявление, публикувано тогава.

Защо йогата и медитацията подпомагат имунитета

Повече от десет процента от анкетираните са имали отрицателни ефекти от медитацията

След неговото голямо проучване, проведено през 2022 г., върху извадка от 953 души в Съединените щати, които медитирали редовно, било показано, че повече от десет процента от тях са преживели негативни ефекти, които са се отразили на ежедневието им и са продължили поне месец.

Според преглед на проучвания през последните четиридесет години, най-честите противопоказания са тревожност и депресия, следвани от психотични епизоди, дисоциация и пристъпи на паника.

Още: Нямате интуиция, опитайте тази древна лечебна техника и това ще се промени

В новата си статия в уебсайта The Conversation д-р Фариас пише, че друго проучване от 2022 г., макар и много значимо, е получило малко медийно отразяване.

„Проучването изследва повече от 8000 деца (на възраст от 11 до 14 години) в 84 училища в Обединеното кралство между 2016 г. и 2018 г. Резултатите показват, че медитацията или умереното внимание не успява да подобри чувството им за благополучие в сравнение с контролна група и че дори има отрицателни ефекти при тези, които са изложени на риск от проблеми с психичното здраве“, посочва психологът.

Защо опитът да се отпуснете може да причини стрес? 5 начина да избегнете порочния кръг и да успокоите нервите си

Капиталистическата духовност

Независимо от гореспоменатите открития, сега медитацията е незаменима част от много програми, които обещават лично благополучие, а индустрията за усвояване на това умение в Съединените щати се оценява на 2,2 милиарда долара.

Още: 5-минутна медитативна практика, с която ще забравите за завистта

Будисткият учител Роналд Пурсър пише в книгата си "McMindfulness", публикувана миналата година, че по-ранните духовни учения са довели до "капиталистическата духовност".

„Медитацията е под чадъра на „уелнес индустрията“, процъфтяваща в култура на нарцисизъм. Притеснителното е, че лесно се интегрира в масовия пазар. Медитацията е толкова подходяща за маркетинг, защото отговаря както на индивидуалния, така и на бизнес духа. Всичко се върти около „аз“ и саморазвитието. Процъфтява в култура на нарцисизъм. „Фокусът е категорично върху създаването на щастлив човек“, казва Пурсър.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес