В продължение на хиляди години периодично се съобщава за странен природен феномен: внезапно от небето започват да валят… жаби. И не само, ами още и риби, червеи.
Това невероятно явление е известно от древни времена. И въпреки, че все още няма документални доказателства в подкрепа на някоя от многото хипотези, повечето учени са склонни да се съгласят с едно задоволително обяснение...
В интерес на истината, напоследък дъждовете от риби и жаби са рядкост, но от време на време в списанията за паранормални явления се публикуват съобщения за подобни явления. Въобще, появата на дъждове от риби и жаби е добре документирана, с множество разкази на очевидци, датиращи от древни времена.
Още: Кои са най-отровните земноводни на планетата?
Първото споменаване на този феномен датира от 77 г. сл. Хр. Плиний Стари в своята „Естествена история“, споменавайки дъждовете от жаби, отрича тяхната реалност и смята, че по-скоро жабите изпълзяват изпод земята след проливни дъждове. Това обяснение задоволявало изследователите на природата в продължение на почти две хилядолетия. Наистина, ако земните червеи и различни видове насекоми могат да излязат изпод земята след проливен дъжд, защо жабите да не направят същото?
Но днес идеята, че земноводните и рибите могат да живеят под земята, изпълзявайки след дъжд, изглежда смешна.
Все пак, ако жабите не падат от небето и не излизат от почвата, откъде идват?
Най-простото и разбираемо обяснение за това странно явление са вихрушки, смерчове, торнадо и други подобни природни явления.
Ученият Чарлз Форт, колекционер на съобщения за странни явления, отбелязва тази възможност през 1919 г., но я отхвърля поради редица причини. Защото е лесно е да се каже, че жабите са подхванати от вихрушка във водоема и след няколко километра се изсипват върху главите на минувачите. Но, в такъв случай, какво се случва с мръсотията, калта и водораслите? Защо вихрушката подхваща избирателно само жаби? Освен това, живеещите хора близо до някое езеро не биха пропуснали да съобщят на пресата, ако някоя вихрушка изгребе съдържанието му и го отнесе.
Като пример Форт цитира съобщение в пресата за дъжд от жаби близо до Бирмингам, Великобритания. Много се говорело за вихрушка, която отнесла горките животинки от езерото – но самото „нападнато“ езеро така и не било открито.
Опитвайки се да обясним този природен феномен, трябва да започнем от предпоставката, че падащите жаби и риби по някакъв начин са били изтръгнати от естествената им среда: потоци, блата, езера...
Едва ли е изненадващо, че няма свидетели как вихрушка или торнадо изсмуква всички живи същества от езерото и ги отнася - защото торнадо, което може да откъсне стотици жаби от местообитанието им, може да бъде опасно и за хората. С други думи, хората, които се намират в непосредствена близост до торнадо, мислят преди всичко за собствената си безопасност и търсят безопасно убежище за себе си. В хаоса и ужаса, който създава такава вихрушка, едва ли някой ще обръща внимание на риби или жаби, които прелитат покрай тях. Разрушението, причинено от такива торнада, обикновено се простира на няколко километра. Едва ли хората ще обърнат внимание на изчезването на десетки жаби от близкия водоем, особено ако в района има няколко такива водоема и блата. Ето защо не е изненадващо, че съобщенията за дъждове от риба и жаби, които сами по себе си са много редки, не споменават никакви увредени езера в даден район.
Още: Жабите предусещат земетресенията
Изследователите смятат, че не е необходимо истинско огромно торнадо, за да грабне няколко жаби и риби от водата; местните водни или прахови вихри са достатъчни. Те надали причиняват сериозни щети и в много случаи остават незабелязани в слабо населените райони.
Въпреки всичко, от всички възможни обяснения кандидатурата на различни по сила завихряния като виновник за този природен феномен остава най-задоволителна.
---