Австралия е сред малкото държави, където все още някои градове се смятат за „онеправдани“, понеже им е отнето правото да бъдат столица. Например, за повечето хора Сидни или Мелбърн са съвсем естествен избор - но столица на Австралия станала незабележителната на пръв поглед Канбера. Защо се случило така?
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Корените на проблема се крият дълбоко в историята.
През 1788 г. британците създават първата колония в Австралия - Нов Южен Уелс. Впоследствие регионът става един от австралийските щати, със столица Сидни. Мелбърн, друг голям австралийски град, се появява по-късно, през 1835 г.
Именно Мелбърн отначало е по-развит и важен град, като дори надминава Сидни в редица области, включително икономика и култура. През ХХ век обаче позициите отново се променят и конкуренцията между Сидни и Мелбърн продължава до ден-днешен.
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Без погрешен завой: Най-дългият прав път в Австралия е 147 км без нито една отбивка
Обаче през 1901 г. няколко британски колонии на континента се обединяват, за да създадат Австралийската общност. Де факто тя става независима държава, макар и формално в рамките на Британската империя.
Новата държава, естествено, се нуждаела от столица. Двата най-големи града - Мелбърн и Сидни, били най-логичните кандидати. Разногласията и споровете помежду им обаче били толкова ожесточени и неразрешими, че било решено да се построи съвсем нов град, който да не „принадлежи“ на нито един от тях.
Така започва историята на Канбера.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
През 1901 г. е подписан документ, известен като Австралийската конституция, който предоставя на правителството малък терен в южната част на Нов Южен Уелс. Местоположението е избрано така, че новата столица да е на достатъчно разстояние както от Мелбърн, така и от Сидни. Тук активно участие взема правителственият геодезист Чарлз Скривенер, който провежда специални проучвания и през 1908 г. обявява, че мястото е подходящо за изграждане на столица.
Временно - от 1901 до 1927 г., функциите на столица се изпълняват от Мелбърн. Канбера е основана в 1913 г. Названието й идва от езика на местното аборигенско племе „нгамбри“ и се превежда като „място за събирания".
Уникална архитектура и град-градина
Било отделено голямо внимание на планирането и изграждането на Канбера. За целта дори организирали международен конкурс, който бил спечелен от семейство архитекти от Чикаго - Уолтър и Марион Грифин. Техният уникален проект включвал създаването на град-градина с големи площи от естествена растителност. Така Канбера се превърнала в удивителен пример за град, построен от нулата, за да служи като столица на независима Австралия. Със своята богата история и уникална архитектура той все още представя националното единство на страната.
Знаете ли коя е столицата на Австралия
Основните забележителности на Канбера
1. Парламентът
Явявайки се сърцето на австралийския политически живот, този архитектурен шедьовър предлага на посетителите обиколки и шанс да видят парламентаристите в действие.
2. Австралийският военен мемориал
Тук се отдава трогателна почит към военната история на Австралия. Мемориалът съчетава светилище, музей и обширни архиви.
3. Националната галерия на Австралия
Съдържа обширна художествена колекция, включително значими австралийски, азиатски и европейски творби.
4. Националният музей на Австралия
Акцентира върху социалната история на Австралия чрез интерактивни и увлекателни експонати.
5. Езерото Бърли Грифин
Живописно изкуствено езеро, идеално за разходки с лодка и пикници, заобиколено от паркове и атракции.
6. Кралските ботанически градини
Специализирани в местни австралийски растения, тези градини предлагат спокойна почивка и образователни познания.
8. Национална портретна галерия: включва портрети на влиятелни австралийци, отразяващи историята и културата на страната.
10. Австралийски национални ботанически градини
Представят разнообразната флора на Австралия, предлагат алеи и места за спокойни разходки и пикник.
11. Природен резерват Tidbinbilla
Намира се в покрайнините на града. Посетителите могат да срещнат представители на австралийска дива природа в естествената им среда.
12. Националната библиотека на Австралия
Нещо повече от библиотека; тя е домакин на различни изложби и събития в грандиозна сграда на брега на езерото.