Новозеландски учени са проследили навиците за гледане на телевизия на 1000 деца, родени в началото на 70-те години на 20 в., като са ги наблюдавали до 26-годишната им възраст, пише БГНЕС. Установена е ясна корелация между времето, прекарвано от тях като деца в гледане на телевизия, и антисоциалното поведение на някои от тях като възрастни.
"Рискът за престъпно поведение в младежките и следващите години се увеличава с около 30% с всеки час, в който детето е гледало телевизия, изчислено в рамките на седмицата”. Учените са установили, че прекаленото стоене пред телевизора на деца води до агресивност в характера и повече негативни емоции в по-късна възраст.
Според тях резултатите от наблюденията остават статистически съществени, дори и като се отчетат редица фактори за поведението - като интелект, социален статус, родителски контрол. И макар, че гледането на телевизия в детството не означава непременно антисоциално поведение по-късно, трябва да се отчете, че намаляването на времето на децата пред тв екрана ще може да спомогне за намаляване на противообществените прояви, става ясно от резултатите.