Януари е почти към края си и много започват да се замислят за стартирането на диета, която да премахне натрупаните по празниците килограми и да ги въведе във форма до горещите летни дни. Откриването на подходяща диета, без да се налага да заплащате за индивидуално изготвяне, не е лесна задача. Съществуват толкова много и различни диети, че е необходимо да се информирате в дълбочина кои диети наистина са добри и не причиняват рискове.
Ние сме тук, за да ви помогнем в това начинание и да премахнем от плещите ви съмненията. В следващите редове разглеждаме едни от най-известните и предпочитани диети с техните положителни и отрицателни черти според мненията на 2 известни диетоложки - д-р Саманта Хелър и д-р Кони Дикман. Вижте ги:
8-те въпроса преди започване на диета
Периодичното гладуване
Периодичното гладуване или познато още като фастинг представлява ограничаване консумацията на храна в определен часови интервал или ограничаване приема на калории драстично в определени дни. Според проведените изследвания, този тип диета спомага за отслабване, има ползи за сърцето и мозъка. Но не е препоръчителна за пациенти, страдащи от диабет, стомашни и жлъчни проблеми.
Диетолозите казват, че периодичното гладуване е добър начин за сваляне на килограми, но трябва да е съобразено с графика ви и все пак да има баланс - например не може да не обядвате и закусвате, а цялото ви време за хранене да е определено само за вечерта.
Средиземноморската диета и DASH диетата
Те са наистина полезни за цялостното здраве и имат особени ползи за сърцето. Основават се на хранителни продукти като зеленчуци и плодове, риба и птиче месо, бобови култури, яйца и млечни продукти, ядки и зехтин.
Диетолозите тук не отричат ползите на двете диети, които имат сходен план, но изтъкват, че акцентът при тях е не отслабването, а ползите за здравето - напълно подходяща е например, ако се стремите да понижите нивата на лошия холестерол. Тоест, възможно е да отслабнете чрез тях, но това не е основната задача на тези диети и резултатите може да не ви удовлетворят напълно.
Диета с яйца сваля до 10 кг за 7 дни
Нисковъглехидратните диети
Сред най-популярните тук са кето диетата и палео диетата. Спорове относно това дали е правилно изцяло да се премахват въглехидратите, съществуват от години насам. Мнението на двете диетоложки бива единодушно - ако някой е решил да спазва диета без въглехидрати или с много ограничения им прием, то консултацията със специалист и наблюдението от него през целия период е задължително.
Кето диетата се основава на увеличем прием мазнини и протеини за сметка на въглехидратите, при което се цели състояние на кетоза - тялото да използва собствените си мазнини за преобразуването им в енергия.
Палео диетата е още по-ограничаваща относно прием на въглехидрати, която набляга на плодове и зеленчуци.