Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С какво се храни шаранът?

28 март 2024, 15:11 часа

Шаранът е всеядна риба, което означава, че се храни както с водна растителност, така и с най-различни други същества по дъното на реките и малките водоеми.

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Естествени храни на шарана в природата

Шараните ядат твърде разнообразни природни храни. След като бъде открит източник на прехрана, тази риба обикновено често се връща на това място и си създава навик. Някои риболовци са разработили риболовни тактики въз основа на тази информация. Един такъв пример е в райони, където хората хранят водоплаващите птици с хляб и птичи семена; но, ако се вгледате внимателно, можете да забележите шаран, който използва същата зона, за да се храни с останалите парченца на дъното.

Понеже е едра риба (световният рекорд е 34,35-килограмов шаран, уловен в езерото Сен Касиен във Франция) за шарана е наложително да яде често и в големи количества. Възможно е точно това да е причината той да се храни с такова разнообразие и да пробва най-различни неща, преди да ги погълне.

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Кой трябва да яде шаран: Как да изберем и да го приготвим?

Водна растителност

Един показателен знак, че шаранът е намерил добра храна, са купчините водна растителност, плаващи или изхвърлени на брега. Когато шаранът се храни енергично, той раздвижва дъното, като често размества водните растения. Така те с непокътнати корени може да се озоват на повърхността. Но шаранът се храни също и с корените, както и със семената им.

Детрит

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Детритът в случая е разлагаща се растителна материя, която се натрупва на дъното на някои водоеми, обикновено в речни устия, където бързо движещи се течения отлагат детрит в по-спокойни води. Там може да се наблюдава как шаранът пресява остатъците, събира безгръбначни и ядливи растителни вещества и след това изхвърля неядливите парчета.

Сладководни миди

Понеже шаранът има естествено мощни кътници, той е в състояние да смачка мидените черупки и да оголва ядивната плът.

Насекоми

Много пъти по време на риболов в спокойни дни се забелязва шаран да се движи през плитчините. Той бавно се издига към повърхността, за да всмукне с характерен звук водно конче, муха или друго въздушно насекомо.

Безгръбначни

В буренясали райони шаранът често избягва да яде растителност, а вместо това се фокусира върху безгръбначните в нея.

Защо се яде шаран на Никулден?

Ядки и горски плодове

Шарани често се срещат във водни зони с надвиснали овощни или ядкови дървета.

Пиявици

Както и повечето други риби, шаранът не пропуска възможност да използва пиявици като храна.

Охлюви и ракообразни

Точно както и при мидите, ако случайно се натъкне на охлюв или ракообразно, зъбите на шарана бързо се справят със защитните им черупки.

Как шаранът намира храна?

Шаранът може да бъде доста непостоянен относно това какво яде. Често може да бъде видян да поглъща храна, която естествено намира в дивата природа, само за да я изплюе отново. Той ще повтаря този процес отново и отново, докато тества дали намереното е годно за ядене.

Какво помага на шарана в търсене на храна?

Мустаци

Два мустака стърчат отстрани, а други два - над устата на шарана, като му помагат при откриването на храна. Те го улесняват да намира неща точно под устата си, понеже това е едно от малкото „слепи петна“ в зоната около него, където той не може да вижда.

Опашка

Голямата, закръглена опашка осигурява на шарана отлична двигателна тяга, което е от съществено значение за прекосяване на големи водни площи в търсене на храна.

Гръдни перки

Гръдните перки са по-развити от тези на другите видове риби. Шаранът може бързо да регулира скоростта си с тях, за да забави и да зависне с цел да провери възможни места в коритото на езеро или река. Той дори може да използва гръдните си перки, за да се движи бавно назад, ако иска да разгледа отново обект, който е подминал.

 

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес