Много хора смятат, че бързо вдигнатото от пода не се смята за паднало и дори се допуска за изяждане. Но така ли е наистина?
Почти всеки от нас поне веднъж в живота си е изпускал нещо за ядене на пода, бързо го е вдигал и дори вероятно е изяждал падналото парче. Повечето хора оправдават това „правило за петте секунди“, според което за толкова кратко време микробите не успяват да атакуват храната.
Но дали ще се заразите с някоя инфекция, или не, далеч не зависи от времето. Помнете, че ако храната е докоснала повърхността на пода дори за една наносекунда, тя вече заразена.
Затова разпространеният мит няма никакво основание. Според руската служба за защита на правата на потребителите и благополучието на човека (Роспотребнадзор) следва да се обърне внимание например на чистотата на пода. Ако някой е минал по пода с мръсни обувки или там наскоро е лежал домашният любимец, то там сигурно има болестотворни бактерии, при това в голямо количество.
Значение има също и покритието, върху което е паднала храната. Например сладкишът, паднал върху килима, ще бъде по-малко замърсен заради по-малкия контакт с повърхността, в сравнение със сладкиша, паднал върху ламинирания паркет, отбелязват от ведомството.
За да минимизирате риска от заразяване с опасни инфекции, спазвайте правила за хигиена по време на приготвянето на храна:
- Използвайте отделни дъски и ножове за месо, риба, зеленчуци и хляб;
- Използвайте само чисти съдове;
- Мийте ръцете си преди и след приготвянето на храната;
- И, разбира се, не използвайте „правилото за петте секунди“.
За да решите можете ли наистина да изядете това, което е паднало, е важно да се ръководите от здравомислието: например падналата ябълка може да се измие, съответно след това може да се изяде без всякакъв риск.