Психиатър: Как да поддържаме мозъка си здрав

22 април 2025, 11:47 часа

Ако сте правили тези 5 неща през седмицата, за вас няма зима: Психиатър, който от 20 години изучава човешкия мозък, разкрива какво поддържа здрав ум.

Като изследовател по неврология и психиатър лекувам пациенти повече от две десетилетия. В работата си забелязах, че някои ежедневни навици имат мощен ефект върху психическата устойчивост и здравето на мозъка “, разкри д-р Рамзи пред CNBC. В продължение на двадесет години той работи като асоцииран клиничен професор по психиатрия в Колумбийския университет, където преподава и ръководи психотерапия и хранителна психиатрия.

Дийпак Чопра: Всяка ваша мисъл оформя реалността ви по начин, който дори не може да си представите

В книгата си „Изцеление на съвременния мозък“ д-р Рамзи предлага начини за подобряване на здравето на мозъка чрез малки, научно обосновани промени в начина на живот. Първата стъпка е да прецените къде се намирате в момента!

Още: Изумително: Картографираха част от мозъка, прилича на галактика (ВИДЕО)

Както отбелязва психиатърът, ако отговорите с „да“ на следващите пет въпроса, вие вече прилагате ключови елементи на умствена годност, които липсват на много хора.

1. Спомняте ли си сънища от изминалата седмица?

Запомнянето на сънища показва качествен REM сън – етапът, в който мозъкът обработва емоциите и консолидира спомените.

„Когато пациентите ми проследяват съня си, аз се интересувам от общите часове на сън, но още повече, ако споменават ярки сънища. Защо е важно: По време на сън глимфната система на мозъка се активира, което изчиства метаболитните отпадъци.“

Още: Пробив: Мозъчен имплант превръща мислите в реч (ВИДЕО)

Учените са открили, че тази система работи предимно по време на сън, създавайки пътища, чрез които цереброспиналната течност премахва токсините, натрупани по време на будно състояние. Този процес елиминира протеини като бета-амилоид, които могат да допринесат за когнитивен спад. „Нарушенията на съня влияят пряко върху психичното здраве – безсънието почти удвоява риска от депресия, според обширни анализи“, отбелязва д-р Рамзи.

2. Яли ли сте аншоа, песто или леща през последната седмица?

Тези храни представляват концепцията за хранителна плътност и съдържат ключови хранителни вещества за мозъчната функция: омега-3 мастни киселини (аншоа), фолиева киселина (босилек в песто) и фибри и витамини B (леща).

„Защо това е важно? Едно голямо проучване установи, че около една трета от участниците с тежка депресия са постигнали пълно възстановяване само чрез подобряване на диетата си. По-нови изследвания показват, че диетите с високо съдържание на ултра-преработени храни са свързани с повишен риск от депресия. Средиземноморската диета, богата на тези храни, значително намалява маркерите на възпаление, свързано с депресия. По-специално омега-3 мастните киселини помагат да се поддържа течността на нервните мембрани и да се поддържа образуването на синапси – и двете са ключови за ученето и емоционалната регулация“, казва д-р Дрю.

Още: Мозъкът на хората, които бягат маратони, се самоизяжда

3. Имали ли сте смислени взаимодействия с поне трима души души през последната седмица?

„Човешката връзка осигурява невробиологична подкрепа за здравето на мозъка и качеството на тези взаимодействия е по-важно от количеството“, отбелязва психиатърът. Защо това е важно? Мета-анализ на 148 проучвания установи, че силните социални връзки увеличават процента на оцеляване с около 50% – подобно на ефектите от отказване от тютюнопушенето. Положителните социални взаимодействия стимулират освобождаването на окситоцин, който намалява нивата на кортизола и възпалението. Дори краткият социален обмен може да подобри когнитивните способности.

„Обратно, социалната изолация е свързана с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и инсулт, което показва колко зависими са нашите невробиологични системи от човешката връзка.“

4. Били ли сте сред природата през изминалата седмица?

Още: Самопрограмиране - как да "излъжем" мозъка си и да сбъднем желанията си

Редовното прекарване сред природата е изключително полезно за мозъчната функция и психичното здраве, особено след като все повече сме заобиколени от технологии и живеем в дигитализиран свят. Защо това е важно? Изследователи от Станфорд откриха, че 90-минутна разходка сред природата намалява активността в субгенуалния префронтален кортекс - област, свързана с мисленето и депресията. По същия начин горските разходки намаляват активността на амигдалата в сравнение с градската среда, което предполага намален стрес.

Невролог: Овладейте ума си, за да овладеете живота си - силата на мисълта

"Естествената среда ни излага на фитонциди - антимикробни съединения, отделяни от дърветата и растенията. Тези вещества повишават активността на естествените защитни клетки и подобряват имунната функция след престой например в гората", каза лекарят, като посочи, че мозъкът има много повече полза от престоя сред природата, отколкото на закрито.

5. Написахте ли дневник миналата седмица?

„Саморефлексията чрез писане осигурява измерими когнитивни и емоционални ползи, тъй като помага за обработката на преживяванията и изясняването на мислите“, казва д-р Рамзи.

Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето

Защо това е важно? Анализите показват, че експресивното писане подобрява както физическото, така и психическото здраве. Невроизобразителните изследвания разкриват, че етикетирането на емоции чрез писане активира префронталния кортекс и намалява активността на амигдалата, като ефективно намалява емоционалната реактивност.

Какво е допаминова детоксикация?

„Този ​​процес укрепва невронните пътища, свързани с емоционалната регулация. Изследователите от UCLA установиха, че назоваването на чувства – процес, известен като „афективно етикетиране“ – намалява емоционалната реактивност и помага за обработването на трудни преживявания, предизвиквайки измерими промени във функционирането на мозъка.“

Успехът и щастието на вашето дете не зависят от образованието, a от тази ключова черта в характера

Предизвикайте психичното си здраве по нови начини

Тези пет практики формират основата на това, което д-р Дрю Рамзи нарича „умствена годност“, рамка, която той разработи чрез години клинична практика в психиатрията.

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

„Чрез включването на тези навици в ежедневието ви, вие изграждате биологична устойчивост на съвременните стресови фактори. Малки, последователни промени в начина, по който спите, ядете, общувате с другите, прекарвате време сред природата и размишлявате, могат да трансформират психичното ви здраве, като използват способността на мозъка да се адаптира и расте“, заключи той.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес