Алуминиевото фолио е основен елемент в нашата кухня. С него покриваме храната, особено остатъците, като по този начин предотвратяваме навлизането на светлина, тъй като то е напълно непрозрачна. Често ги използваме за опаковане на определени храни, когато ще ги транспортираме от едно място на друго, като сандвичи например.
Въпреки че е широко разпространена практика, използването на алуминиево фолио, за да запази остатъците в хладилника може да е много голяма грешка. И най-важното, че бактериите имат възможност да се размножават в храната, опакована с алуминиево фолио.
Точно както имаме нужда от въздух за да дишаме, бактериите се нуждаят от него за да процъфтяват. Това може да се провери, като се остави много гореща храна на стайна температура за повече от два часа. През това време някои бактерии, като staphylococcus и Bacillus cereus, растат бързо и в някои случаи произвеждат токсини, които не се унищожават дори при високи температури на готвене. Ако ядете тази храна, рискувате от хранително отравяне, което може да бъде последвано от много сериозни последици.
Въпреки че, искаме да избегнем това с алуминиево фолио, реалността е, че покриването на храната по този начин може да доведе до същия или дори по-лош риск от незапечатване на храната напълно. Това е така, защото алуминиевото фолио не е предназначено за запечатване, а за печене.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
За да предотвратим храната ни да стане жертва на бактерии и да се наложи да я изхвърлим, трябва да затворим остатъците в херметически затворени контейнери – за предпочитане стъклени – и плитки, за да ускорим процеса на охлаждане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
„Когато има въздух, бактериите имат шанс да растат по-бързо“, казва диетологът Линдзи Малоун. "Алуминиевото фолио пропуска въздуха, така че имате нужда от добри контейнери, ако искате да изолирате правилно храната си. В противен случай остатъците се развалят и можете да консумирате тези токсини", добавя той.
Този експерт препоръчва да не използвате алуминиево фолио за покриване на вече сготвена храна. Като алтернатива той предлага тези съвети:
- Да се използват напълно херметически контейнери,, за да ускори процеса на охлаждане и да се предотврати приема на бактерии в храната ви.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
- Не забравяйте да поставите остатъци в хладилника най-много два часа след тяхното готвене; това е крайното време преди да започне развитието на бактериите. Месото и млечните продукти са особено благоприятни за растежа им.
- Внимателно изхвърлете всички остатъци, които са били изложени на стайна температура за повече от два часа.
- Внимавайте да не поставяте храна в хладилника, преди да е напълни изстинала.