Домашно приготвеният течен сапун набира популярност. Можете да се почувствате почти като алхимик, когато приготвите смес от различни суровини, която не само изглежда и мирише приятно, но и наистина действа .
Приготвянето на течен препарат също е чудесен начин да използвате парчета сапун, които вече са твърде малки, за да ги използвате удобно. Екологично и икономично. И цялата операция изобщо не е сложна. Ще видите, че правенето на сапун е по-лесно, отколкото си мислите!
Често наличните течни сапуни в аптеките са пълни с консерванти и перилни препарати. Повечето от наличните сапуни са изкуствени детергенти. Произвеждайки сапуни у дома, ние сме сигурни, че използваме продукта без вредни вещества за кожата и околната среда.
В тази статия ще разкрием тайните на приготвянето на сапун у дома. Разкриваме тайните на неговото производство - чрез смесване на съставките без кипене, което е по-отнемащо време, но ви позволява да запазите по-ценни съставки, които биха се загубили при висока температура.
ДОМАШЕН ТЕЧЕН САПУН ОТ САПУНЕНИ ЛЮСПИ
Как се прави сапун? За производството на сапун ще ви трябва: 100 г сапун (цял или под формата на парчета; струва си да изберете сапун с доста неутрален мирис), 300 г вода за предпочитане дестилирана), 1 чаена лъжичка растителен глицерин (можете да го купите в аптека или онлайн магазини), няколко или десетина капки от любимото ви етерично масло (също си струва да експериментирате и да смесвате различни аромати помежду си ).
КАК ДА СИ ГО ПРИГОТВИМ?
Сапунът трябва да се настърже на по-големи парчета – благодарение на това ще получите т.нар сапунени люспи, които са в основата на приготвянето на течната версия на тази козметика. Ако използването на ренде може да ви е неудобно, просто го нарежете на малки парченца. Сложете люспите в попарен съд /буркан, тенджера или в каквото ви е удобно/ и налейте около 150-200 мл преварена вода. Разбъркайте всичко, докато сапунените стърготини напълно се разтворят. Сместа може да се пени при смесване, затова я бъркайте бавно и внимателно, за да има възможно най-малко пяна. След като разбъркате добре, добавете останалата вода и глицерин и повторете процеса на комбиниране на съставките. Ако установите, че получената отвара е твърде гъста, може да добавете още малко вода. След като домашният сапун изстине, добавете масло или етерични масла. Полученият сапун е най-добре да престои 2-3 дни и едва тогава е готов за употреба. През това време си струва да проверите създадения препарат от вас и да оцените консистенцията. Може да се случи сапунът да стане много гъст. В този случай просто отново добавете малко вода, разбъркайте отново и оставете така. Възможно е тази операция да се наложи да се повтори дори няколко пъти, за да се получи стабилизиран състав с течна консистенция вместо желе.