Чайовете против болки в гърлото, например от лимон, чесън и джинджифил, чай от звездовиден анасон, от нар обикновено са наситени с аналгетични, противовъзпалителни и антимикробни вещества.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Д-р Мануел Рейш ни съветва следното за такива чайове тук. https://www.tuasaude.com/remedio-natural-para-garganta-inflamada/
Въпреки, че не могат да заместят медицинското лечение, чайовете са добър вариант за облекчаване на симптоми на възпаленото гърло.
Още: Лекар разкрива: Помага ли сокът от кисели краставички при възпалено гърло
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Най-добрите чайове за успокояване на болно гърло са следните
1. Лимонов чай с джинджифил и чесън
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Чаят от лимон, джинджифил и чесън има антиокислителни и противовъзпалителни свойства благодарение на алицина в чесъна, фенолните съединения като гингерол, чогаол и зингерон в джинджифила и витамина С в лимона, които помагат в борбата с възпалението в гърлото, провокирано от настинки или грип.
Джинджифилът не трябва да се консумира от хора, които използват антикоагулантни лекарства или които имат стомашна язва.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Бабите ни лекуваха възпалено гърло с тази домашна отвара
2. Чай от звезден анасон
Чаят от звезден (звездовиден) анасон спомага за укрепяване на имунната система и намалява симптомите на възпалено гърло, причинено от грип или настинка, понеже неутрализира свободните радикали, които нарушават правилното функциониране на имунната система.
Пийте този чай 3 пъти дневно до изчезването на симптомите на настинка.
3. Чай от нар
Още: 3 прости начина да се отървете от възпалено гърло без лекарства
Чаят от нар изобилства с полифеноли, тритерпени, алкалоиди и флавоноиди - вещества с противовъзпалително и антиокислително въздействие. Те помагат в борбата с болките в гърлото и облекчават дискомфорта.
Чаят от нар не трябва да се използва от деца под 2 години, бременни и кърмещи жени, както и хора, които имат гастрит или стомашна язва.
4. Чай от ананас с мед
Ананасът е плод, богат на витамин С, който подсилва осезаемо имунната система, бори се с различни заболявания, най-вече вирусни. Той е превъзходно средство за лечение на възпалено гърло, причинено от грип, настинка или напрягане на гласа. Този чай се пие желателно няколко пъти на ден, още топъл.
5. Чай от салвия със сол
Друго великолепно домашно решение за възпаленото гърло е гаргарата с чай от салвия (градински чай) и морска сол поради затягащите и антисептични свойства, които помагат за възстановяването на възпалената тъкан. Правете гаргара с такъв топъл чай минимум два пъти дневно. Изплювайте чая след това.
6. Чай от живовляк и прополис
Живовлякът има антибиотично и противовъзпалително действие и е полезен за борба със симптомите на възпаление в гърлото. Ако се приеме топъл, ефектът му е още по-осезаем, защото въздейства успокояващо върху раздразнението в гърлото. Ползва се за гаргара от 3 до 5 пъти дневно. Изплювайте го след процедурата.
7. Чай от бяла върба
Бялата върба, известна научно като Salix alba, има силни аналгетични и противовъзпалителни свойства поради наличието на салицин. Затова чаят от кората на това растение облекчава симптомите на възпаление на гърлото, като болка, дразнене или дискомфорт при преглъщане.
8. Чай от женско биле (сладник)
Чаят от женско биле, направен от лечебното растение Glycyrrhiza glabra, има противовъзпалителни и антимикробни свойства, които успокояват възпаление в гърлото.
Чаят от женско биле не бива да се пие от бременни и кърмачки, както и от хора с високо кръвно налягане, сърдечни проблеми или бъбречни заболявания.
9. Чай от мащерка
Чаят от мащерка е добър вариант при болки в гърлото, защото е богат на карвакрол и γ-терпинен – вещества с противовъзпалително и антисептично действие. Помага за елиминирането на излишните храчки от дихателните пътища, за облекчаване на болки в гърлото, предизвикани от настинка или грип.
Мащерката не трябва да се използва от деца, бременни и кърмачки, както и от хора със сърдечна недостатъчност, ентероколит или в следоперативен период, тъй като може да забави съсирването на кръвта.
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте, а винаги се допитвайте до медик-специалист!
---