Има нещо вълшебно и много красиво в българското хоро. Носиите, стъпките, музиката, веселите възгласи... щом чуем народна музика и сърцето ни трепва. В тази статия ще ви споделим кои са най-красивите български хора и ще ви разкажем по малко за всяко едно от тях. Вижте ги:
Трите пъти
Трите пъти е хоро от Южна България и по-точно от Тракийския край. То е характерно със специфичен напев и ритъм и има различни вариации. Размерът е две четвърти (2/4). Не е прието да се играе само от жени. Може да танцуват само мъже или смесено - жени и мъже. Вижте го във видеото:
Ситно шопско
Хората от шопския край са известни със своята скокливост и бърза ритмичност, както и с някои характерни викания като "Дръж се земльо, шоп те гази!", които мъжете правят докато танцуват. Ситното шопско (среща се още като селско хоро) е много красиво за гледане:
Петрунино хоро
Петруниното хора също е от шопския край. То е в необичайния размер 12/16-ти. Носи всички характерни белези на шопските танци, но е малко по-бавно, въпреки, че е доста ритмично. То не е сред най-масово познатите хора, което го прави още по-интересно за гледане и научаване. Вижте го:
Граовско хоро
Граовското хоро произхожда от Западна България. То е доста популярно, но в същото време е трудно за учене. Ритъмът му отново е две четвърти (2/4), а самото име на хорото показва и от коя част на България идва точно. Според някои хора това е едно от най-трудните за научаване хора. Което пък прави усещането да го научите още по-сладко:
Научаването на народни танци би било нещо прекрасно, което да направите тази година. Ако имате желание, ви пожелаваме да ги усвоите и възможно най-скоро да водите и най-сложните хора.