Опасните нива на кръвната захар могат да бъдат идентифицирани чрез промени в дланите на ръцете, според водещия ендокринолог Елена Сюрашкина. Те се проявяват в така наречения синдром на скованата ръка, отбелязва експерта. Тя споделя как да разпознаем симптомите на диабет лесно и без излишни тестове.
Восъчен вид
Синдромът на скована ръка се нарича диабетна хироартропатия в медицинската терминология и се характеризира с промени в кожата на дланите на ръцете: става по-дебела и восъчна. Заболяването засяга и подвижността на ставите на пръстите - нарушава се флексионната им функция. Този симптом може да се появи при 30% от хората с дългосрочни проблеми с нивата на кръвната захар, казва лекарят.
За да се тествате за диабет, трябва да съберете дланите си и да се опитате да свържете пръстите си. Ако те не са в контакт един с друг, това може да означава, че има повишено ниво на захар в кръвта, което разрушава нервните влакна и малките съдове.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Изтръпване и скованост
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Друг признак е невъзможността да се разтвори напълно дланта, така че пръстите да станат напълно прави. Болестта възниква от малкия пръст, преминавайки към палеца. Отначало се усеща изтръпване, след което се появява скованост.
Заболяването обхваща както най-малките и крехки стави, така и по-големите. При напреднал диабет се засягат и големите стави. В този случай диабетната невропатия често се превръща в съпътстващо заболяване.
Жажда и главоболие
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Промените в тялото също могат да сигнализират за високи нива на кръвната захар. Лесно се забелязват, ако сте внимателни към себе си, казва Елена Сюрашкина пред 5-tv.ru. Тя изброява симптомите, които в никакъв случай не трябва да се пренебрегват:
· повишена жажда;
· чести главоболия;
· летаргия;
· сънливост, летаргия;
· стомашни болки;
· суха кожа;
· често уриниране;
· миризмата на ацетон от устата;
· раздразнителност.
Опасни последици
Ендокринологът предупреждава, че ако подхождате безотговорно към здравето и пренебрегвате тревожните сигнали, които тялото изпраща, могат да настъпят фатални последици. Между тях:
· кетоацидоза - нарушаване на метаболитната регулация;
· хипогликемия - спадане на нивата на кръвната захар под нормалното, което е не по-малко опасно от излишъка и може да доведе до кома. Признаци: повишено изпотяване, умора, неразположение, бледа кожа;
· кома - при повишено ниво на захарта се проявява с повишено уриниране, дехидратация, мускулна хипертония, несвързана реч, конвулсии, сънливост. При ниска захар се наблюдава слабост, болка в мускулите и сърцето;
· очни заболявания и загуба на зрителна острота;
· диабетно стъпало - проявява се в лезии на кожата, големите и малките съдове, нервите, костите и мускулите на стъпалото. Симптоми: изтръпване, парене, втрисане. Ако не се лекува, се появяват незарастващи язви, инфекциозни лезии, гангрена;
· кожни заболявания - появяват се слабо заздравяващи рани, пукнатини, язви.
Контролирането на нивата на кръвната захар ще помогне за възстановяване на много процеси в тялото и ще облекчи започналите проблеми.