Показателите на апарата за кръвно налягане вълнуват лекарите по време на преглед на пациентите им, тъй като кръвното заедно с пулса и дишането са сред най-важните жизнени показатели, които бързо дават на професионалистите в бели престилки информация на общото състояние на преглеждания. И хипертонията, и хипотонията могат да бъдат дори животозастрашаващи, което налага внимателна грижа за здравето, следене на кръвното налягане и предприемане на мерки при констатирани отклонения. Не всяко отклонение от нормата обаче означава, че пациентът е хипертоник или че страда от хипотония. Съществуват множество причини за вариране на кръвното налягане, които не сочат заболяване или трайно състояние. Гневът например може да доведе до рязък скок на кръвното налягане за кратко време, без да сочи хипертония. Кои са другите чести причини за вариране на кръвното налягане и кои от тях са опасни?
Причини за вариране на кръвното налягане
- Страх от лекарския кабинет или от резултатите от прегледа
Още: Лекар: Как да разпознаваме опасните стойности на кръвното налягане?
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Чували ли сте как кръвното налягане на пациентите с иначе нормални показатели, нестрадащи нито от хипертония, нито от хипотония се повишава, когато бъде измерено в лекарски кабинет? Познатият синдром на бялата престилка причинява именно това – притеснение у пациента преди измерването, водещо до по-високи показатели. Този пациент обаче не е хипертоник и варирането на неговото кръвно налягане не е опасно. За да разберете дали и вие не страдате от този синдром, ако лекарят ви е измерил по-високо кръвно от нормалното, седете го и сами в дома си. След определена възраст едно измерване на няколко месеца далеч не е достатъчно, което прави апаратите за кръвно налягане, предназначени за домашна употреба, важни. Обикновено хипертонията протича без ясни симптоми и първият такъв е… съдов инцидент – инсулт или инфаркт, който може както да доведе до инвалидизация на пациента, така и да е с летален изход, като това скрито протичане на хипертонията е още една причина пациентите, навършили 50 години, да измерват поне няколко пъти в рамките на месец своите показатели в уюта на собствения си дом.
- Силни емоции – положителни и отрицателни
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Радостта, гневът, страхът – всички силни емоции могат да доведат до повишаване на кръвното налягане, което е временно и не е свързано със заболяване.
- Инциденти
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Още: Кой има нужда от статини за хипертония, дори ако нищо не го притеснява?
Сред по-тревожните причини за вариране на кръвното налягане, водещи до резкия му спад, са различни травматични увреждания, свързани със загуба на кръв, токов удар, алергия. Рязък спад на кръвното налягане се наблюдава и при тежки алергични реакции като алергичен шок.
- Скрити заболявания или хронични такива
Сърдечните, съдовите, бъбречните и множество други заболявания могат да окажат влияние на кръвното налягане, водейки до показатели под или над нормата. В тези случаи е важно да се предприеме идентифициране на подлежащия здравословен проблем, както и неговото лечение, за да се преустанови варирането на кръвното налягане.
- Ортостатична хипотония
Още: Горна или долна – коя граница на кръвното налягане е по-важна?
Води до рязко спадане на кръвното налягане след рязко изправяне от легнало или седнало положение. Най-застрашени са страдащите от анемия, диария, повръщане, обезводняване, полиурия и прочие, но може да се случи и на напълно здрав човек според думите на лекарите от сайта за здраве
- Бременност
Една от най-приятните причини за вариране на кръвното налягане е бременността. Бъдещите майки могат да страдат както от рязък спад на налягането и загуба на съзнанието, така и от високо кръвно налягане, което може да сочи опасно за бременността заболяване, изискващо спешна лекарска намеса.
- Прием на медикаменти
Приемът на някои медикаменти има като страничен ефект вариране на кръвното налягане. Ако приемате медикаменти за свое хронично заболяване и те ви действат по този начин, обърнете се към лекуващия лекар.
- Храна и напитки
Твърде солените храни, храните и напитките, богати на кофеин, приемът на алкохол, твърде тежките и мазни храни и като цяло хранителният режим оказва значимо въздействие върху кръвното налягане и може да е причината за рязък скок или неочакван спад.
- Физическа активност и спорт
Прекомерната активност, за която тялото не е подготвено, влияе на кръвното налягане. Пулсът се ускорява, а по този начин се повишават и показателите на апарата за кръвно налягане. След преустановяване на тренировката или физическата активност от каквото и да е естество и почивка, кръвното налягане следва да се нормализира много бързо.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.healthline.com/health/fluctuating-blood-pressure#risk-factors