Научно изследване показва, че 90 минути сън могат да подобрят двигателните умения и паметта, като помагат както на тялото, така и на ума.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
От какво количество сън се нуждаете през деня
Американски учени открили, че дневната почивка може да подобри способността на човек да изпълнява сложни двигателни задачи, тъй като помага на мозъка да възприема по-добре и да управлява по-качествено двигателните умения.
По време на експеримента авторите откриват, че хората, които са подремнали приблизително 90 минути, са изпълнили задачите по-добре от тези, които не са си почивали. Екипът е уверен, че този подход може да подобри рехабилитацията на пациенти с инсулт и други неврологични заболявания.
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
Още: Този човек се появява само в една глава от живота ви, но е ключов за останалите
Кратката дрямка е добра за вас
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Дневна нумерологична прогноза според датата на раждане за 2 април 2025
Още: Жените го обожават, но мъжете го мразят: Този цвят червило ви състарява
В крайна сметка, експертите са доказали, че тези резултати са в подкрепа на заключението, че компонентите на двигателните умения е възможно да бъдат активирани наново по време на сън, което води до подобрена производителност.
Въпросът е, че дневната дрямка помага на мозъка да изчисти факторите, предизвикващи съня, които иначе биха възпрепятствали умствената дейност. Дрямката може да подобри вниманието, като позволява на важни области на мозъка да се възстановят.
Спете и ставайте по-умни
Още: 2 април 2025: Какъв църковен празник е утре
Още: Самопрограмиране - как да "излъжем" мозъка си и да сбъднем желанията си
Като цяло, следобедната дрямка от 1-2 часа може да бъде полезна за двигателните умения, както и за възможността за припомняне на факти и събития. Освен това тези, които спят от 30 до 90 минути, имат по-добри общи когнитивни способности сравнени с другите, които спят по-дълго, по-малко или изобщо не спят.
По-дългият нощен сън ви помага да си починете по-добре, тъй като има време да преминете към няколко етапа на сън. Например, по време на REM съня мозъкът е приблизително толкова активен, колкото в будно състояние.
Нека гледаме на съня като на магически начин да възстановите нормалните функции на всички системи в тялото. Това значи, че часовете, които е препоръчително да спим, е нужно да се спазват, за да не се обезсмисли тази дейност. А именно, да си лягаме вечер навреме, за да можем да си осигурим поне 7–8 часа сън, да гарантираме тишина в спалнята и оптимална температура. Когато можете да си позволите следобеден сън, не се чудете, а веднага се възползвайте.