Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-южният град по Българското Черноморие?

09 юни 2024, 18:24 часа
Реклама

Българската брегова линия е дълга 378 км, като нейните форма и релеф са образували много красиви черноморски места със скалисти брегове, пясъчни дюни и характерните за страната дълги и широки пясъчни ивици. Българското Черноморие се дели на северно и южно. Нос Емине е мястото, където Стара планина се среща с морето. Тази точка разделя Черноморието на две части. Северната част на Българското Черноморие се простира между Дуранкулак и нос Емине, а южната - между Елените и Резово.

Най-големите градове по Черноморието са Варна и Бургас. Следват Несебър, Поморие, Балчик, Каварна, Созопол, Царево, Свети Влас, Приморско, Шабла, Обзор, Бяла, Черноморец, Ахелой, Китен.

Знаете ли кой е най-южният град по Българското Черноморие?

Ахтопол

Ахтопол е най-южният град по Българското Черноморие, отдалечен на 17 км северно от българо-турската граница при с. Резово. Намира се в Югоизточна България, община Царево, област Бургас. Разположен е на скалист полуостров на брега на Черно море, в източното подножие на планината Странджа. Неговото землище е част от територията на природен парк “Странджа”. 

С население от около 1200 жители, днес Ахтопол е най-малкият град по Българското Черноморско крайбрежие след град Китен.
Близо до Ахтопол се намират едни от най-красивите природни резервати в България, както и някои от най-популярните и диви кътчета, подходящи за плаж, гмуркане и почивка. На около 7 км се намира най-старият резерват у нас - Силкосия, на 10 км е село Синеморец, на около 16 км се намира нос и залив Силистар, а на 30 км е биосферен резерват “Лопушна”.

Защо Ахтопол е градът на любовта?

Град на любовта
На герба на Ахтопол пише “Град на любовта”. Това прозвище е свързано с популярна легенда, свързана с основаването на града.

Агата (дъщеря на Зевс) и Делфин (син на Посейдон) се обичали много. Великият гръмовержец бил против тяхната връзка и забранил на дъщеря си да се среща с него. Ден и нощ Агата тъгувала по Делфин и споделила мъката си единствено с кукумявката Агао. Един ден Агата изпратила кукумявката да открие любимия й и да му каже, че още го обича и чака. Делфин получил съобщението, отишъл и отвлякъл своята Агата. Довел я в днешния Ахтопол, където заживели щастливо. Затова и градът бил наречен Агапи-полис - Град на любовта. В него най-почитана между птиците била кукумявката Агао, която приели като символ на щастието.

Назад във времето
Ахтопол е град с древна и вълнуваща история. Първите заселници по тези земи били траките, за което свидетелстват откритите предмети и останките от крепостна стена. Около V в.пр.н.е тук се заселват гърците, които са смятани за основоположници на Ахтопол като град. За кратко време той се превръща в прочут и богат крайморски град.

През V-VII в. Ахтопол е разрушен от варварски нашествия. Византийският военачалник Агатон възстановява града, който вече е популярен под името Агатополис (от гр. Благоденстващ град). През 812 г. хан Крум присъединява града към пределите на Първата българска държава и отбелязва това събитие с каменна колона в столицата Плиска, върху която е изписано името на града като завладяна крепост.
През Средновековието градът често е включван в пределите на България, а в края на XIV в. османците вече го наричат Ахтенболу. Градът продължава да е важен земеделски и пристанищен център.

След Балканската война (1912-1913 г.) Ахтопол окончателно е присъединен към територията на България и започва изселване на гръцкото население. На тяхно място се заселват бежанци от Източна Тракия. През 1918 г. градът е унищожен от пожар, след който градът е построен отново, като са възстановени малък брой от предишните обществени постройки. Втори пожар през 1935 г. нанася също сериозни поражения и напълно унищожава автентичния облик на Ахтопол.

Днес Ахтопол е един от най-китните, посещавани и спокойни морски курорти, изпълнени с множество семейни хотелчета и  кокетни заведения.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес