По принцип редовната консумация на кисело зеле подобрява здравето на организма. Органичните киселини в него отслабват въздействието на вредните свободни радикали, които разрушават клетките.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/
Д-р Андрей Кондрахин обяснява повече за тези процеси тук. https://www.rbc.ru/life/news/671747069a794761eb904137
Киселото зеле съдържа тартронова киселина. Тя предотвратява превръщането на въглехидратите в мазнини и така донякъде подпомага отслабването. Излишните въглехидрати, ако не ги използваме като енергия, ще бъдат превърнати в мазнини от инсулина. Тартроновата киселина в киселото зеле може частично да забави този преход.
Още: Защо се слага хрян в киселото зеле?
Още: Може ли да се къпе куче с шампоан за хора?
Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година
Самото кисело зеле е наситено с витамин С, който е необходим за доброто състояние на кръвоносните съдове и имунната система. Високото съдържание на фибри пък допринася осезаеми ползи за червата и въобще за цялостния микробиом.
Човешкият микробиом представлява съвкупност от всички микроби, които обитават човешкото тяло. Терминът често се използва взаимозаменяемо с „микробиота“ или „микрофлора“.
Още: Топ 12 на най-красивите места в Италия
Още: Топ 10 на най-красивите градове в Европа през зимата
Фибрите представляват хранителни влакна, които осигуряват своеобразен лек пилинг в организма и така обновяването на епитела в тялото става по-бързо. Те поемат излишните токсини, ендотоксини, радионуклиди, захар и мазнини. Придават чувство за засищане. Например: може да изядете просто порция месо и да не се заситите, обаче ако месото е придружено с порция кисело зеле, тогава грелинът (един от хормоните на глада, който се намира в стомаха ни) незабавно спира да се произвежда и идва първото усещане за ситост. То ви позволява да не преяждате през тези 20 минути, след които организмът започва да сигнализира на мозъка, че е настъпило засищане.
Полезните бактерии, които се хранят с фибри, допълнително регулират всички процеси, протичащи в организма: те подсилват имунната система и подобряват настроението, тоест регулират производството на невротрансмитери и хормони.
Още: Фази на Луната през 2025 година
Още: От кои породи са най-интелигентните кучета?
Още: Уникални мързеливи сарми на фурна с доматен сос
Ще бъдем ли раздразнителни и как ще реагираме на стрес? Всеки стрес, дори положителният, допълнително намалява много функции, отразява се на имунната и на сърдечно-съдовата система. Днес много съвременни заболявания се влияят от това; особено ранните алергии при деца, които не понасят добре нервен, емоционален и вирусен стрес поради вредите му върху микробиома.
Като редовно ядете ферментирали храни от типа на киселото зеле, може да предотвратите много проблеми не само с червата, защото заболяванията на стомашно-чревния тракт могат да извадят от строя целия организъм. Ферментиралите храни, по-специално киселото зеле, могат да подобрят работата на чревния тракт, да намалят или напълно да премахнат метеоризма, спазмите, диарията, запека и тежестта в корема.
Вредата от кисело зеле
Въпреки факта, че киселото зеле е много здравословно, има някои ограничения за употребата му - поради факта, че този продукт съдържа много бактерии и вече споменатите фибри, които могат да причинят образуването на газове и да раздразнят лигавицата на храносмилателните органи.
Още: Защо киселото зеле хваща „бяла риза“?
Киселото зеле е противопоказно за хора с гастрит, язва и други заболявания, при които киселинността на храносмилателните сокове се повишава прекомерно.
Консумацията на кисело зеле при стомашно-чревни заболявания може да предизвика изостряния и кризи. Продуктът може да навреди на организма, ако имате проблеми с щитовидната жлеза. Зелето блокира производството на хормони на щитовидната жлеза.
В случаите на възпаления на жлъчния мехур киселото зеле също е противопоказно и трябва да се изключи от диетата.
Също при хора със заболявания на стомашно-чревния тракт като язва на стомаха и дванадесетопръстника, гастрит, повишена киселинност, възпаление на панкреаса, чернодробни заболявания в острата им фаза, лошо храносмилане липсват достатъчно ензими в червата. Киселото зеле е противопоказно за тях. Ако то се обработи термично, тогава зелето ще стане меко и ще загуби киселинността си. Но във ферментирала форма, при изброените неразположения в организма, не бива ядете такова зеле, защото рискувате да получите кризи.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---