Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Килограмът е станал по-тежък

07 януари 2013, 19:54 часа

Една приятна новина за хората, прекалили с храната по коледните празници - всички ние сме малко по-леки, отколкото смятаме, предаде БГНЕС.

Още: Какво трябва да има във всяка дамска чанта, а често липсва?

Още: Какви грешки правим при приготвяне на домашно сирене?

Учени установиха, че оригиналният килограм, стандартът, по който се измерват всички тежести и с който са съобразени домашните ни кантари, е станал малко по-тежък от създаването си през 19-ти век. В резултат на това всичко друго е станало по-леко, макар и само с частица от един грам.

Оригиналната платинена тежест с размерите на кибритена кутия, известна като Международен килограмов прототип, беше създадена през 1875 г. и се съхранява в Международното бюро за мерките и теглилките в Париж. Други 40 официални копия бяха разпространени в цял свят. Във Великобритания копието се съхранява в Националната физична лаборатория.

Тези оригинални килограми са стандартът, по който се правят всички останали измервания на масата. Но техните повърхности леко са се замърсили, което ги прави частично по-тежки.

Още: Знаете ли как се пере дамска чанта?

Още: Историята на Панамския канал

"Ефектът наистина е малък, но строго погледнато всички ние сме малко по-леки, отколкото сме били в края на 19-ти век. Килограмът, съхраняван в Париж, е оригиналът, по който се определят всички тежести. Макар че той се променя, тежестта му винаги ще бъде един килограм. Така че ако стане по-тежък, всичко друго просто ще стане малко по-леко, включително и хората. Говорим за много малка промяна, по-малко от 100 микрограма, така че за съжаление не можем да свалим няколко килограма от теглото си и да претендираме, че прекаляването по коледните празници не се е случвало", заяви пред вестник "Метрология" Питър Къмпсън, професор по микро-електро-механични системи към университета в Нюкясъл.

Използвайки инструмент, подобен на томограф, учените установили, че замърсители от коли и дори дървета са полепнали по повърхността на теглилките. Малки количества живак от счупени инструменти, държани в лаборатории за измерване на температурата, също са се слели с метала. Учените, ръководени от проф. Къмпсън, установили, че третирането на метала може да премахне замърсителите. Те разработили техника, използвайки UV-светлина и озон, за да отстранят замърсяването от теглилките. "Това, което направихме, е да придадем на тези повърхности слънчев загар", заяви проф. Къмпсън.

Още: Как да издържим дълго време без сън

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 февруари /валутен калкулатор/

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес