Към какви заболявания сте предразположени и колко дълго ще живеете, ако спите по 6-8 часа на ден или 10 часа? Какво се случва, ако не спите 11 дни?
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Какво ще стане, ако не спим?
Колкото и да е странно, нито причините за съня, нито неговият еволюционен произход са практически неизвестни на науката. В крайна сметка, от гледна точка на природата, сънят трудно може да се нарече нещо целесъобразно.
Ако човек или животно спи, то съзнанието му е изключено за няколко часа. Излишно е да казваме, че в това състояние шансът да бъдете изядени от хищници ще се покачи значително (в ситуации, че се намира в незащитена среда).
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
И все пак някои закономерности в целесъобразността на съня учените откриват и потвърждават. Оказва се например, че възрастните, които спят от 6 до 8 часа, се характеризират с по-голяма продължителност на живота.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
И така, липсата на сън носи със себе си редица заболявания, включително сърдечносъдови заболявания и диабет. При хроничното лишаване от сън тялото също е застрашено със сърдечно-съдови заболявания, както и от депресия, затлъстяване и дори увреждане на мозъка.
Какво ще стане, ако изобщо не спите?
След първата безсънна нощ мезалимбичната система се активира в човешкия мозък, освобождавайки допамин в кръвта. От това човек става по-енергичен, по-позитивен и по-активен по отношение на секс. Добре? По-нататък ще е по-зле. Първо, в мозъка една по една се изключват структурите, отговорни за вземането на решения и оценката на последствията от тях. Резултат? Намален самоконтрол. Умората взема своето и скоростта на реакцията се забавя все повече и повече, а с това и функциите на възприемане на околния свят отслабват.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Учените са установили, че оценката на външния вид на човек от други хора пряко зависи от това дали човекът е спал добре. Съненият човек се възприема като нездравословен и непривлекателен.
След две безсънни нощи в човешкото тяло се нарушава метаболизмът на глюкозата и функционирането на имунната система. След три безсънни нощи могат да се появят халюцинации.
Най-дългото лишаване от сън в научен експеримент е продължило 264 часа, или 11 дни. По очевидни причини не продължили експеримента. Но какво са успели да открият учените?
За тяхна изненада, след 11 дни без сън, човекът става само по-разсеян и раздразнителен, трудно възприема света около себе си. Но това нямало никакви последствия за тялото.
В медицинско отношение всички органи работели нормално, нямало мозъчни увреждания или психични разстройства. Струва си да припомним обаче, че експериментът приключил дотук. Следователно няма гаранция, че ако времето на безсъние продължи, няма да бъдат нанесени непоправими вреди на човешкото здраве.
В крайна сметка експериментите, върху плъхове показаха, че след две седмици лишаване от сън, бедните животни умират. Учените обаче не са уверени, че причината за смъртта е липсата на сън, а не стресът от постоянното събуждане. Може би изследването на фаталното семейно безсъние ще хвърли светлина върху този проблем?
Рядко генетично заболяване на мозъка, при което човек страда от все по-тежко разстройство на съня. Всъщност той страда от безсъние, което води първо до халюцинации, тогава до психично разстройство и след това до смърт. Въпреки факта, че броят на пациентите с този вид безсъние не надвишава сто души, то средната продължителност на живота след началото на заболяването е не повече от 18 месеца. С напредването на безсънието, един по един, вътрешните органи спират да работят. С други думи безсъние с такава продължителност може да доведе до фатален край!
ВИЖТЕ ОЩЕ: Нито повече, нито по-малко. Ето я идеалната продължителност на съня