Днес много обичаи от миналото не се спазват, било то заради това, че не са актуални или че изискват прекалено много ангажименти. Повечето се свързват с ключови периоди от живота като раждането, кръщенето, сватбата или изпращането на покойника. Все пак, има и такива традиции, които се спазват стриктно от всички поколения.
Какво означава, ако на гроба не растат цветя?
Физическата кончина в никакъв случай не означава, че ще забравим за нашите близки, че времето ще излекува душите ни и ще направи липсата им по-поносима. На практика никой и нищо не се забравя. Всеки, който е бил близък до сърцето ни, остава в паметта ни и спомените за него са живи. Това ни кара често да посещаваме последния му дом. Така ние общуваме с нашите роднини и близки по своеобразен начин.
Със сигурност сте се питали дали има някакви забрани за дните, в които можете да ходите на гроба на близък.
Кога не трябва да се ходи на гробищата?
Най-чето този въпрос тревожи хората на големите християнски празници. Църквата не ограничава по никакъв начин хората да посещават гробовете на близките си. Все пак се препоръчва да се избягва ходенето на гробища на Великден и през Страстнаа седмица – дните, които са след Великден. Всеобщото мнение е, че тъй като се чества възкресението Исусово, е нужно да се молин и да се редваме на живота.
Цветята, които НЕ трябва да засаждате на гробището
За посещение на гробовете не се препоръчват и дните на Коледа, Благовещение и Света Троица.
В народните вярвания има точно определени дни от седмицата, в които не е добре да се ходи на гроба на починалия. Става дума за срядата и петъка. В миналото се смятало, че дворът на църквата е като врата от нашия свят към отвъдното. Вярвало се, че в тези два дена душите на мъртвите се събират. Това се считало за особено голяма опасност за живите. Ако посетят гоба на починалия си близък в някой от тези дни, имало голяма вероятност да мъртвите да отвлекат душата на живия гост.
Нощта е и времето, когато можете да разбудите злите сили. Вярва се, че ако ги разгнневите, няма да се отървете от смейни и финансови проблеми, болеси, злополуки и всякакви нещастия.
Какво никога НЕ трябва да се казва и прави на гробището
За неделята също има схващане, че не е подходяща за ходене на гробищата. През нощта е направо забранено да се посещават гробовете. Това за нощните гостувания на горбовете е по-скоро от опасения за физическо нараняване. В тъмното има вероятност да не забележите изкопана дупка и да попаднете в нея. Това е сигурен начин да се нараните, а и да се изплашите.
Според разбиранията на езотериците, не е добре да ходите на гроба на близък в следобедните часове, а в църквата не влизайте нощем. Разбира се, прави се изключение за нощните църковни служби.
Кога да се ходи на гробището?
Както вече споделихме, можете да посетите гроба на близък винаги, когато поискате. Не трябва да збарявяме, че на Бъдни вечер задължително трябва да помислим и за мъртвите си роднини. Трябва да оставим храната на трапезата до сутринта, за да могат душите им да дойдат и да се нахранят за празника.
Кога НЕ се ходи на гробището - това носи лош късмет
Не трябва да пропускаме и задушниците през годината. На тях задължително пригитвяме и раздаме храна в памет на починалите. Ходи се на гробовете. Почистват се и се преливат с вино. На Задушния понеделник пък след Възкресение гробовете се прекопават и се носят запалени свещи и боядисани яйца.