Копривата е диво растение, което се използва в различни кулинарни изкушения. Това парещо кожата растение се среща навсякъде у нас, а научното й наименование е Urtica Dioica. От хиляди години копривата се използва широко не само като източник на храна и фибри, но и за билколечение.
Още: Зеленото чудо на природата: Копривата и нейните ползи за здравето
Полезен ли е чаят от коприва
Ако включвате копривата в хранителния си режим, трябва да знаете, че тя е богата на протеини точно както спанака. Копривата може да се изсуши и да се използва за чай. За приготвянето на този чай се използват предимно цветовете на растението коприва.
Чаят от коприва обаче едва ли влиза в списъка ви с предпочитани напитки. Този сок обаче е вкусен и пълноценен, защото може да намали болката, да успокои алергиите, да подобри имунната система и да защити сърцето. Освен това подобрява храносмилането, премахва възпалението и лекува кожни проблеми.
Още: Как събуждането в определен час може да предпази сърцето: Изводи от ново проучване
Чаят от коприва е силен и има незабавен ефект върху тялото, благодарение на флавоноидите, каротеноидите, витамините и минералите. Копривата е особено богата на калций и магнезий, дори повече от другите билки и зеленчуци. Тези хранителни вещества се набавят директно чрез чай от коприва, който е много търсен в световен мащаб. Някои от изненадващите ползи от копривата са изброени по-долу.
Здравословни ползи от чая от коприва
Най-обещаващите ползи на чая от коприва са свързани с бъбреците. Тази течност има диуретичен ефект и спомага за стимулиране на честото уриниране. Чаят от коприва също подобрява здравето на простатата и предотвратява развитието на камъни в бъбреците.
Още: Колко крачки на ден могат да подобрят здравето ви?
Флавоноидите и каротеноидите, открити в чая от коприва, заедно с високото количество витамин С, придават на тази напитка пълна ефективност по отношение на укрепването на имунната система.
Учените са открили пряка връзка между редовната консумация на коприва и понижаването на кръвното налягане. Противовъзпалителните компоненти, както и калият спомагат за намаляване на налягането в артериите и кръвоносните съдове. По този начин подобряват кръвообращението му и притока на кислород към всяка част на организма. Това намалява шансовете за инфаркт, исхемия или други сърдечно-съдови усложнения.
Още: 5 бабини лека за запушен нос, които наистина действат
Антиоксидантите и противовъзпалителните свойства на чая от коприва го правят фантастичен срещу храносмилателни проблеми. Чаят от коприва помага за възстановяване на здравето на цялата храносмилателна система и насърчава развитието на полезните бактерии.
Чаят от коприва има успокояващо действие и помага за облекчаване на симптомите на акне, екзема, раздразнения и други кожни проблеми. Можете да пиете този сок, за да се възползвате от тези ефекти, или можете да използвате чая, за да намажете засегнатите области на кожата, за да осигурите максимална абсорбция.
Още: Природни средства: Растенията, които борят умората
Чаят от коприва съдържа много здравословни минерали, включително калций, магнезий и желязо. Това прави този чай изключителен за хора, страдащи от анемия, но и за предотвратяване на болестта, която разяжда костите с възрастта.
Как се приготвя чай от коприва
Поставете коприва, суха или прясна, в чайник. Налейте вода и сложете чайника на котлона. За една чаша коприва ви трябват 2 чаши вода. Можете да направите чая по-силен, като добавите по-малко вода, или по-лек, като добавите повече вода.
Още: Експерти: Тази подправка успешно изгаря мазнините
Веднага щом водата започне да завира, я отстранете от котлона и я оставете да изстине за няколко минути. След това прецедете и изсипете в чаша. Някои предпочитат да добавят малко захар, но медът също е идеално решение. Можете да добавите лед, ако желаете.
Информацията в тази статия има за цел да допълни, а не да замени съветите от вашия лекар и не е предназначена да покрие всички възможни употреби, предпазни мерки, взаимодействия или нежелани ефекти. Тази информация може да не е подходяща за вашето специфично здравословно състояние. Ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.
Още: 4 признака, че кръвната ви захар е нестабилна, без да го осъзнавате