Кога е следващата голяма Задушница през 2025 година?

22 април 2025, 14:59 часа

Задушниците са дни, посветени на помен и почит към починалите. В Църковния календар тези дни са три и винаги са в събота - това е денят, определен от църквата за покойните. Всяка събота и по време на задушниците се провеждат богослужения с молитви за починалите.

Помени и панахиди не бива да се правят в определени дни, включително през първата седмица на Великия пост и от Лазаровден до Томина неделя. В някои краища на България се правят задушници по време на някои големи празници като Петковден, Димитровден, Тодоровден и Гергьовден.

През 2025 година трите основни Задушници се падат на следните дати:

Още: Календар на геомагнитните бури за април 2025 – не пропускайте тези дати

  • 22 февруари – Голямата задушница (Месопустна задушница) е в съботата преди Месни заговезни, седмица преди началото на Великденските пости.
  • 7 юни – Черешовата задушница (Спасовска задушница) се отбелязва в съботата преди Петдесетница и преди началото на Петровите пости.
  • 1 ноември – Архангеловата задушница (Мъжка задушница) се пада в съботата преди Архангеловден и е последната за годината.

Какви са подавките за задушница

За задушница пригответе варено жито със захар, което ще раздадете в памет на покойните, с надежда за прошка от Бога. Житото символизира възкресението и връзката ни със земята и предците ни.

Хлябът или солените питки са също важни, като символ на традициите и обичаите ни. В някои области се поставят пити със свещи на трапезата след посещението на гробовете.

Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват

Виното, което символизира кръвта на Христос, е също част от традицията.

Сладките неща са начин за благодарност и спомен за близките, които се молят за душите на покойните.

Можете да поднесете и храна, която покойните са обичали приживе. Няма забранени храни за този ден. Както на всеки помен, така и на Задушница се раздава на бедни и нуждаещи се. На гробовете на покойниците не се оставя храна. Подавката се раздава между живите, като вкусвайки от нея, те си спомнят за мъртвите.

Паленето на свещи на задушница символизира вярата, а пламъка им напомня за безсмъртието на душите на покойниците. Тамянът символизира чистата молитва, а цветята - добродетелите на починалия.

Още: Две бързи рецепти за Месопустната задушница - готови само за 40 минути

Какви дейности трябва да избягваме на задушница

  • Разрешено ли е да работим по време на задушница?

Църквата не забранява работата, но призовава да не се работи, ако е възможно да се отложи за друг ден. Например, готвенето и измиването на посудата след ядене не е грях, тъй като това е нещо необходимо. Да се хранят животните също не е грях, докато да прекопаем градината на задушница е грях.

  • Позволено ли е да се пере на задушница?

Още: Как се приготвя жито за Задушница - ето какви са тънкостите

Не се препоръчва ръчното пране, защото ще се използва време, което е отредено за молитви. Но няма пречка да се използва пералня, тъй като тя извършва работата, а не човекът.

  • Може ли да се чисти на задушница?

Не трябва да се чисти, тъй като това отнема време, а почистването може да бъде отложено за следващия ден.

  • Позволено ли да се къпем на задушница?

Още: Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището

Не е подходящо. Къпането е част от грижата за себе си, а на задушница вниманието трябва да бъде насочено към молитви и спомени за починалите.

Някои хора избират забавления и почивка през този ден, смятайки, че се съобразяват с традициите, но това не е редно. През годината има три дни, в които не е уместно да "открадваме" от времето отредено за починалите.

  • Ето още няколко забрани за задушница:
  • Храната, която е занесена на гробищата, се раздава на място и не се връща обратно;
  • Не се консумира храна на гроба и не се пие;
  • Не се оставя храна на гроба, защото тя е предназначена за живите, починалите нямат нужда от нея.

Още: Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес