Известният психоаналитик Зигмунд Фройд вярва, че поведението и личността са смесица от постоянното и уникално взаимодействие на конфликтни психологически сили, които действат на три различни нива на осъзнаване: предсъзнателния, съзнателния и несъзнателния ум. Той вярва, че всяка от тези части на ума играе важна роля за влияние върху поведението.
Политически фройдизъм: Защо българинът харесва генерали
За Зигмунд Фройд
Зигмунд Фройд е основателят на психоаналитичната теория. Въпреки че идеите му били смятани за шокиращи по онова време и пораждат дебат и противоречия дори сега, работата му има дълбоко влияние върху редица дисциплини, включително психология , социология, антропология, литература и дори изкуство.
Още: Този експеримент от топ експерт показва - Защо лъжем и какво казва това за нас?
Терминът психоанализа се използва за обозначаване на много аспекти от работата и изследванията на Фройд, включително фройдистката терапия и изследователската методология, която той използва, за да развие своите теории. Фройд разчита до голяма степен на своите наблюдения и казуси от своите пациенти, когато формира своята теория за развитието на личността.
Трите нива на ума на Фройд
Фройд очертава ума на отделни нива, всяко със свои собствени роли и функции. Трите нива на ума са:
Още: Учени: Стресът може да промени вашето ДНК, но също така и гените на вашите деца и внуци
Предсъзнателното се състои от всичко, което потенциално може да бъде въведено в съзнателния ум.
Съзнателният ум съдържа всички мисли, спомени, чувства и желания, които осъзнаваме във всеки един момент. Това е аспектът на нашата умствена обработка, за който можем да мислим и говорим рационално. Това включва и нашата памет, която не винаги е част от съзнанието, но може лесно да бъде възстановена и приведена в съзнание.
Подсъзнателният ум е резервоар от чувства, мисли, подтици и спомени, които са извън нашето съзнателно съзнание. Несъзнаваното съдържа съдържание, което е неприемливо или неприятно, като чувство на болка, безпокойство или конфликт.
Фройд оприличвата трите нива на ума на айсберг. Върхът на айсберга, който можете да видите над водата, представлява съзнателния ум. Частта от айсберга, която е потопена под водата, но все още се вижда, е предсъзнанието. По-голямата част от айсберга, който лежи невидим под водолинията, представлява подсъзнателния ум, често наричан просто несъзнаваното.
Още: Карл Юнг: Аз не съм това, което се е случило с мен, а това, което съм решил да бъда
Как подсъзнателният ум влияе върху поведението
Докато информацията в подсъзнанието е извън осъзнаването, тя продължава да оказва влияние върху поведението на човека. Някои от начините, по които несъзнаваното може да повлияе на поведението, включват:
Негативни мисли
Още: Основните принципи на будизма за щастлив живот
Саморазрушителни мисли и поведение
Чувство на гняв
Компулсивно поведение
Поведенчески проблеми в детството
Още: Невролог: Овладейте ума си, за да овладеете живота си - силата на мисълта
Трудности в междуличностните отношения
Изтощителни модели в романтичните връзки
Нагласи за другите
Нездравословни навици
Още: 6 знака, че човекът срещу вас ви лъже
Мъчителни сънища
Първи впечатления от други хора
Предразсъдъци и стереотипи
Фройдистката грешка
Още: 9 начина, по които тялото ви комуникира, без дори да знаете
Друг пример за несъзнателния ум може да се види в това, което е известно като пропуски на езика. Много от нас са преживели това, което обикновено се нарича грешка на Фройд в един или друг момент. Смята се, че тези погрешни твърдения разкриват скритите, несъзнателни мисли или чувства.
Фройд вярва, че докато подсъзнанието е до голяма степен недостъпно, съдържанието понякога може да избухне неочаквано, като например в сънища или грешки в езика.
Пример за грешка на Фройд е мъж, който случайно използва името на бивша приятелка, когато говори за настояща приятелка. Докато повечето от нас може да повярват, че това е обикновена грешка, Фройд вярва, че пропускът показва внезапното навлизане на подсъзнателния ум в съзнателния ум, често поради неразрешени или потиснати чувства.
Достъп до подсъзнателния ум
Още: Психиатър: Не търси щастието и щастие е това, което ще намериш
Според Фройд мислите и емоциите извън нашето съзнание продължават да оказват влияние върху поведението ни, въпреки че не осъзнаваме (несъзнаваме) тези основни влияния.
Подсъзнателният ум може да включва потиснати чувства, скрити спомени, навици, мисли, желания и реакции. Спомени и емоции, които са твърде болезнени, неудобни, срамни или тревожни, за да се изправят съзнателно, се съхраняват в огромния резервоар, който изгражда подсъзнанието.
За да идентифицира корените на психологическия дистрес, Фройд използва техники като анализ на сънищата и свободни асоциации (споделяне на привидно произволни мисли), за да извади истинските чувства наяве.
Ролята на предсъзнателния ум
Съдържанието на съзнателния ум включва всички неща, които активно осъзнавате. Тясно свързаният предсъзнателен ум съдържа всички неща, които потенциално бихте могли да изтеглите в съзнателното съзнание. Предсъзнателното също действа като нещо като пазач, контролирайки информацията, на която е позволено да навлезе в съзнателното съзнание.
Предсъзнателните спомени не са същите неща като спомените, които са лесно достъпни, като например запомнянето на пътя ви към дома. Те са непотиснати спомени, които извличаме с конкретна цел в точно определено време.