Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се случва, ако спим с включен климтик?

01 ноември 2021, 17:05 часа

Климатикът е изгодно, икономично и удобно средство за отопление през зимата и охлаждане през лятото. Съвременните модели могат значително да редуцират сметките ни за електрическа енергия, ако преустановим включването и изключването им, което харчи значително количество енергия, и ги настроим да поддържат постоянно предпочитаната от нас температура.

Още: Лекар: Помага или пречи банан при ниско кръвно?

Още: Таро хороскоп за 16 януари 2025: Яснота за Телците, спокойствие за Раците

Съвсем естествено възниква въпросът какво правим с климатика през нощта – дали да го оставим да работи, за да е икономично решение за отопление/охлаждане, или да го спрем. Вярното решение зависи от сезона.

Докато през лятото се препоръчва да изключим климатика нощем, за да не се събудим схванати и за да се насладим на спокоен сън на отворени прозорци особено в извънградските райони, където въздухът е чист, през зимата спирането на климатика не е добра идея.

Какво да правим с климатика през нощта през зимата?

Още: Защо се появяват винарки във виното

Още: Специалисти предупреждават: Никога не слагайте тези 9 храни и напитки на масата за вечеря

  • Може да оставите климатиците в дома си включени на предпочитаните градуси. Така на сутринта ще се насладите на комфортна температура, подходяща за сутрешен тоалет и кафе преди работа.
  • Изключение от това правило прави климатикът в спалнята. Температурата му вечер трябва да се регулира и нагласи на по-ниски градуси. Температурата, подходяща за сън, необходима ви в спалното помещение, е по-ниска от тази в дневната стая и кухнята. Не изключвайте климатика, но намалете градусите, за да си осигурите комфорт по време на сън, да избегнете нощното изпотяване, което е не само неприятно, но създава риск от настинки, често пробуждане и нарушаване на качеството на съня, което от своя страна води до понижаване на имунитета, когнитивните способности, концентрацията и паметта.

Предимства на спането на климатик:

  • Естествената промяна на температурата на тялото през едно денонощие се нарича циркаден ритъм. Лятото това създава дискомфорт, тъй като естественият спад на температурата на тялото през нощта, създава по-осезаемо усещане за горещината в стаята. Това оправдава спането на включен климатик, допринасящ за комфорта на съня, осигуряващ комфортна температура в помещението.
  • Включеният климатик през лятото по време на сън допринася за охлаждане на тялото, предпазва от изпотяване и помага за качеството на съня.
  • Включеният климатик през зимата по време на сън не позволява спадане на температурата в помещението под подходящата за сън.

Недостатъци на спането на климатик:

  • Нарушения в съня и през двата сезона, породени от шума, произведен от работата на климатика.
  • Опасност от преохлаждане или претопляне, настиване, ако температурата, на която е настроен климатикът, не е подходяща.
  • Схващане, невралгия, ако климатикът е настроен да духа срещу вас.
  • Нарушаване на производството на основни хормони по време на сън, необходими за балансирането на процесите в организма, ако се поддържа твърде ниска температура в помещението за сън.
  • Застоял въздух, сух въздух и всички произтичащи от това последствия. Може да овлажните въздуха, като оставите купичка с вода, за да се изпарява и като осигурите често проветряване.
  • Алергии и проблеми, свързани с дихателната система, породени от пропуски в почистването на уреда.

За да си осигурите комфорт и да се възползвате от предимствата, без да рискувате здравето си, настройте климатика в спалнята на подходяща температура – около 18-20 градуса, нагласете го да духа към земята, почиствайте го често, проверявайте преди сън, използвайте функцията за сън на уреда, ако има такава, или йонизиращ филтър, унищожаващ бактерии и плесен, за да осигури свеж въздух и леко дишане.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес