Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

11 смъртоносни навика, които смятате за безобидни

07 март 2021, 08:20 часа

След 25–30 години в човешкото тяло започват първите процеси на стареене. Все още не се виждат отрицателни промени, но лошите навици вече започват да подкопават здравето. Проблемите се появяват след 40–45 години.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Много навици и зависимости, които изглеждат безобидни, всъщност не са. Те ускоряват процеса на стареене на клетъчно ниво, предизвикват промени във функционирането на вътрешните органи и системи. Единадесетте смъртоносни навика, които смятаме за безобидни са: 

1. Много кафе

Консумация на 3-4 чаши кафе дневно води до зависимост от кофеина, нарушава кръвообращението. Причинява ранен инсулт, артериална хипертония, исхемия на сърдечния мускул.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

2. Строги диети

Ако тялото не получава достатъчно протеини, полезни витамини и мазнини, трудно възстановява силата си, тъканите, много процеси и метаболизмът са нарушени. Избягването на въглехидрати увеличава риска от преждевременно стареене с 30–32% и от сърдечни заболявания с 50%.

3. Постоянно преяждане

Излишните калории бързо се превръщат в излишни килограми. Вътрешните органи и сърцето работят  повече, за да смилат и разграждат храната. Това е причина за инфаркт на миокарда, атеросклероза на коронарните съдове, захарен диабет тип 1.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

4. Липса на сън и почивка

Производството на определени хормони намалява, нарушава се метаболизма, стига се до затлъстяване и нервното напрежение, ранно стареене, неврози, депресия и хронична умора.

5. Пристрастяване към хазарта

Това е сериозен проблем, който разяжда човешката нервна система отвътре. Тези хора са в постоянно пренапрежение, злоупотребяват с алкохол, страдат от психични заболявания. Най-малко 5% от тях се самоубиват.

6. А профилактиката?

Много заболявания в ранен стадий се повлияват добре от лечението без хирургическа намеса и сложни техники. Нужни са профилактични прегледи и изследвания за захар, холестерол и основни хормони.

7. Обездвижване

Лекарите смятат заседналия начин на живот за първи враг на съвременния човек. Съдовете губят тонуса си, следват сърдечни заболявания, затлъстяване, диабет, чернодробна хепатоза и запек.

8. Нежелание да се говори за здравословни проблеми

Младите хора не говорят за собствените си здравословни проблеми. С помощта и подкрепата, обаче, на семейството е по-лесно да се справите с много опасни патологии.

9. Тен от солариум

Получаването на изкуствен тен на 25-30 години е причина за развитието на меланом след 45 години. Солариумът ускорява разрушаването на колагеновите влакна на ниво ДНК и преждевременното стареене на епидермиса.

10. Не можете да простите обида

Постоянното излагане на стрес предизвиква отделянето на хормони на стреса. Те влияят върху работата на сърдечно-съдовата система, отслабват имунната защита, предизвикват хипертония, инфаркт, инсулт, депресия.

11. Отказ от стоматологично лечение

При стоматологични проблеми се увеличава рискът от сърдечни заболявания, атеросклероза, ставни и чревни патологии.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес