Юни 2019 година е най-горещият юни, откакто има измерване на температурите, съобщи американската агенция по океаните и атмосферата (NOAA), цитирана от BBC.
Според данните, средната температура в глобален мащаб е била 16.4 градуса по Целзий, предаде БГНЕС. Това е близо градус повече от средната за XX век, твърди NOAA. Топлинната вълна е била най-забележителна в някои части на Европа, Русия, Канада и Южна Америка.
Докладът на NOAA беше публикуван в момент, когато САЩ се подготвят за "много опасна топлинна вълна". Националната метеорологична служба предупреди, че десетки милиони хора ще бъдат засегнати от прекомерна топлина през следващите дни, като температурата се очаква да достигне до 110 по Фаренхайт (43.3 по Целзий).
"Петък ще бъде лош. Събота ще бъде наистина, наистина ужасна”, заяви кметът на Ню Йорк Бил де Блазио във видео, публикувано в Twitter. "Приемете предупреждението много сериозно", добави Де Блазио.
В последния си месечен глобален доклад за климата, NOAA заяви, че топлината през юни е довела до рекордно ниско ниво на леденото покритие на Антарктика.
Девет от 10-те най-горещи юнски месеца между 1880-2019 са настъпили през последните девет години, се казва в доклада. Миналия месец победи горещия юни през 2016 г. и е обявен за най-горещия от съществуването на статистиката.
Учените предупредиха, че рекордно високите температури ще продължат в резултат на изменението на климата. "Земята се бори с треска, която няма да бъде победена благодарение на изменението на климата", заяви климатологът Кейти Дело. "Това няма да бъде последният рекорд за горещ летен месец, който ще видим", каза тя.