Река изчезна за броени дни. За първи път в съвременната история учените наблюдаваха явлението, продъжило едва как четири денонощия, съобщи БГНЕС.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Този феномен, наречен пиратство на реки, представлява процеса, при който потока на една река се поглъща от друга. Историческите доказателства показват, че са необходими няколко хиляди години, за да се случи това. Но при случая на река Слимс в канадския глетчер Каскавулш са били достатъчни едва четири дни – промяна, която в геологическо отношение според учените е настъпила „мигновено“ и по всяка вероятност ще остане завинаги, пише научното издание „Сайънс алърт“.
„Геолозите са наблюдавали пиратство на реки, но до колкото знаем никой не е документирал то да става в рамките на един човешки живот“, заяви Дан Шугар от Университета в Такоума, Вашингтон.
Той, както и други изследователи от екипа му, са предприели пътуване до река Слимс през миналия август, но когато са пристигнали, са установили, че тя – със своите 480 м. широчина, е изчезнала. По думите на Шугар от нея е останал един малък воден басейн с оскъдно количество вода, който е наподобявал по-скоро на „дълго, тънко езеро“, водата в което е намалявала с всеки изминал ден.
Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света
Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)
Като се имат предвид размерите на реката, по всяка вероятност водата й е спаднала между 26 и 29 май 2016 г. За да се установи къде е отишла тя екипът е изследвал местността с помощта на дрон и хеликоптер.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
През последните 300-350 години реката е била захранвана от топенето на един от най-големите глетчери в Канада – Каскавулуш. Но след като той е започнал да намалява през последните години заради глобалното затопляне, големият приток на вода е отворил нов канал през леда, насочвайки водния поток южно към река Кускавулуш.
Това означава, че сега водата, вместо да достига до Бернгово море през езерото Клуане, тя се насочва по посока на Тихия океан.
Това представлява значителна промяна и не само защото пиратството на реката е станало толкова бързо, но и защото това е първият път, в който този феномен е причинен от измененията в климата. Макар и регионът около реката да не е силно населен от хора, ефектът от изчезването на реката ще има огромни последствия върху екосистемата и може да засегне дори бъдещите доставки на вода за региона.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Учените също така посочват, че макар и по-малко вероятно, не е изключено топенето на други глетчери да предизвикат подобна „кражба“ на реки.
Снимка: архив