Топлото време причинява сериозни проблеми както на хората, така и на автомобилите. Много шофьори обаче не се замислят какви предмети не трябва да оставят в колите си в летните горещини, а това може да бъде много опасно в горещото време.
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Един от водещите експерти в автомобилната индустрия – Ян Хайзер, посочи три такива предмета, които могат да избухват в колата заради високите температури навън. Това аерозолините спрейове – като дезодоранти, например, спрейовете за защита от нападение (известни още като „лютив спрей“), както и газовите запалки. Всеки един от тях може да избухне, като това може да не причини сериозни щети на самия автомобил, но ще стресне шофьора и съответно той ще загуби контрол върху управлението.
„В жегите температурата в колата понякога достига 80 градуса. Някои шофьори носят със себе си лютив спрей за защита и го оставят в нишите на вратите. При нагряване над 50 градуса такъв цилиндър може да детонира. Ако експлодира на пътя, водачът ще загуби контрол, което ще доведе до инцидент“, категоричен е Хайзер.
Същото важи и за различни аерозоли и газови запалки. Взривяването на флакона им изстрелва много фрагменти наоколо. В някои случаи може да се стигне дори до запалване на превозното средство.
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ
Според експерта в колата не трябва да се оставят и разтворители. Ако например бутилка ацетон се надуе и изтече от топлината, тогава хората в купето ще се натровят. Също така в автомобила не бива да се оставят и популярните видеорегистратори, тъй както, ако те бъдат изложени на слънце, бързо губят своята ефективност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да се измъкнете от снежна преспа без лопата или въже
Друг съвет към шофьорите е да внимават и с кредитните си карти, които мнозина оставят в жабката или на друго място в салона, за да са им подръка, когато трябва да ги използват. Те обаче лесно се деформират от горещината. Лекарствата също трябва да бъдат защитени, защото, оставени на слънцето, те бързо губят свойствата си и дори могат да навредят, вместо да помогнат.