Едно от основните притеснения на шофьорите през зимните месеци е състоянието на акумулатора и по-точно дали той ще успее да се справи, ако навън стана твърде студено. Експертите припомниха кога настъпва моментът за покупка на нова батерия.
Защо някои шофьори поставят втори минус на акумулатора
Според стандартите на производителите средният експлоатационен живот на един акумулатор трябва да бъде поне 2 години, затова и обикновено гаранцията е толкова. В някои случаи е възможно да бъде посочен и пробегът за този период – до 100 000 км или 3000 работни часа.
Експертите са категорични, че ако един акумулатор е на възраст повече от 4 години, не бива да му се доверяване. Разбира се, има много случаи, при които при добра поддръжка, той може да изкара дори два пъти повече. Това обикновено се отнася за автомобили, които се карат рядко и навъртат малък километраж.
Още: Как правилно да стартирате автомобил с умрял акумулатор през зимата
Някои батерии - като EFB и AGM, издържат два пъти по-дълго от конвенционалните акумулатори (при подобни условия на работа). Но цените им са почти двойно по-високи.
Според специалисти най-простият показател за „здравето“ на батерията е увереното стартиране на двигателя. Ако светлините на арматурното табло не угасват и стартерът върти лесно коляновия вал, тогава акумулаторът е в добро състояние.
Периодично трябва да измервате напрежението на клемите на батерията, като за целта се използва обикновен мултицет. Когато двигателят работи, напрежението трябва да бъде 14,0–14,4 V. Това означава, че генераторът и окабеляването работят правилно и батерията се зарежда нормално.
Като цяло, ако акумулаторът се държи безупречно, можете да разчитате, че ще оцелее още една зима. И най-вероятно ще изкара поне до следващата есен.
Още: Как някои шофьори убиват алтернатора дори на нова кола