Още от първия работен ден на 2017 година традицията на обяснителния режим през социалните мрежи, когато става въпрос за сериозни пари, беше възобновена.
Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Снощи новоизбраният президент Румен Радев атакува Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) със свой пост във Facebook. Президентът посочи, че АПИ е възобновила процедурата за възлагане на обществена поръчка за проектиране, изграждане и въвеждане на електронна система за събиране на тол такси от автомобилите над 3,5 тона. "Офертите се подават до 17 ч. на 5 януари 2017 г. и ще бъдат отворени на следващия ден – 6 януари. Напомням, че премиерът Бойко Борисов на заседанието на МС от 21 декември 2016г. нареди на своите министри спирането на всякакви обществени поръчки. В случай, че те са неизбежни, министър-председателят заръча те да се консултират с моя екип. Държа да уточня, че въпросната обществена поръчка, обявена в навечерието на празниците, не е консултирана с никого и не може да бъде квалифицирана като "неизбежна", казва Радев.
Рано тази сутрин дойде и отговорът на АПИ. В официално съобщение от агенцията посочиха, че от фактическото стартиране на поръчката са минали над девет месеца, но тя била спирана "неколкократно" с обжалвания пред съда. "Видно от всички правови решения досега жалбите са били несъществени. Последното произнасяне в полза на АПИ е от 29 декември 2016 година и спазвайки законите на Република България АПИ възобнови процедурата с нов краен срок за подаване на оферти. Разпореждането на премиера за обявяване на нови обществени поръчки е от 21 декември 2016 г. и АПИ категорично спазва тази препоръка. Въпросната обществена поръчка, както и останалите обществени поръчки на АПИ, до този момент не са били обект на консултации с президентската институция", казват от агенцията.
АПИ подчертава, че тол системата ще струва 200 млн. лева, но изграждането на системата щяло да е за сметка на избрания изпълнител. Той трябва сам да я плати, да я авансира и едва след успешното ѝ заработване да започне изплащането й с пари от събраните приходи. Агенцията казва и, че с въвеждането на тол системата според първоначалните изчисления годишните приходи биха достигнали близо 1 млрд. лв.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас