Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обвинението заради "Белене" - шефове на НЕК не могат да напускат България

17 октомври 2016, 14:25 часа • 1611 прочитания

Новото обстоятелство от днес е, че прокурорът е разпоредил и е издал постановление двамата обвиняеми по сделката за АЕЦ "Белене" (бел. ред. - бившите шефове на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян) да не напускат страната без негово разрешение. Това заяви на брифинг в Съдебната палата говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова, предаде БГНЕС.

Арнаудова посочи също, че при определяне на тази мярка прокурорите не се съобразяват с размера на щетите. Двамата обвиняеми са заявили, че не разбират обвинението.

Относно това, защо сега се повдига това обвинение след като договорът е от 2007 г. и няма ли опасност да изтече давността, Арнаудова обясни, че няма опасност за давността. "Престъплението, за което е повдигнато обвинение, предвижда наказание от 3 до 10 г. лишаване от свобода. Обикновената давност е 10 г., а абсолютната давност за наказателно преследване, в случая е 15 г. Прекъсната е давността за наказателно преследване с повдигането на това обвинение, като разследването е започнало от 2014 г. и към този момент прокурорите са събрали необходимите доказателства за да повдигнат това обвинение.

Забавянето на повдигането на обвинение е защото разследването е изключително сложно, обясни още Арнаудова. Изисквани са множество документи, времето когато е била извършена сделката до настоящия момент е твърд дълъг период, което допълнително е забавило разследването, но доказателствата са достатъчни.

Относно привличането на нови обвиняеми, Арнаудова посочи, че разследването продължава и в следващите седмици от Софийска градска прокуратура са планирали и други следствени действия срещу други длъжностни лица, но не можа да съобщи повече подробности, като заяви единствено, че се отнася за длъжностни лица и за престъпления по служба.

Обвинението

Софиийската градска прокуратура (СГП) обвинява Папазян и Велков за неизгодна сделка по темата с оборудването за АЕЦ "Белене". Става обаче въпрос за вреда от само 77 млн. евро и тя е заради реактора, произведен от чешката компания "Шкода" за първия строеж на АЕЦ "Белене". Този реактор беше предложен на Русия като част от сделката с новите два реактора от "Атомстройекспорт", заради които бяхме осъдени да платим 620 млн. евро плюс дневна законна лихва от 167 000 евро. Реакторът сега работи в Калининградската АЕЦ.

Арнаудова съобщи, че обвинението е повдигнато, защото "липсва дадено разрешение от едноличния собственик на капитала на НЕК, който е министърът, което е абсолютно задължение по закон и по правилник". Тя заяви, че обвинението, което е повдигнато е за сключване на неизгодна сделка, от която е произлязла значителна вреда за предприятието. Вредата е в размер на повече от 77 млн. евро, тъй като в договора, който те са сключили с изпълнителния директор на "Атомстройекспорт", са приели за сметка на НЕК да бъдат всички разходи по транспортиране на оборудването на АЕЦ "Белене" до Русия.

Става въпрос за част от оборудването, което е било на територията на АЕЦ "Белене", което е било продадено обратно на "Атомстройекспорт" като стойността, на която са се договорили е 164.78 млн. евро. Приспадайки разходите, които са поети за сметка на НЕК, на практика сме продали оборудването, по силата на този договор, на половин цена.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес