Австралия ще модернизира военните бази в своя далечен север и ще разшири съвместни учения с американските сили след предупреждения за биенето на "барабаните на войната" в Тихоокеанския регион, съобщи АФП.
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
Премиерът Скот Морисън обяви план на стойност повече от половин милиард щатски долара за обновяване на четири военни учебни бази в отдалечения север през следващите пет години. Пакетът от подобрения е по-обширен и по-скъп от първоначално замисления преди две години и ще позволи повече съвместни учения с американски сили, включително американски морски пехотинци, които минават на ротационен принцип в северното пристанище Дарвин, допълва агенция Фокус.
"Винаги ще правим необходимото, за да гарантираме, че Австралия има способностите, от които се нуждае, за да защитава своите интереси", каза Морисън в сряда.
През последните месеци консервативното му правителство звучи по-войнствено по въпросите на отбраната, тъй като отношенията с Китай се влошиха.
Още: Зелена светлина за летящите таксита (ВИДЕО)
Още: Турция разследва призиви на опозицията за бойкот на бизнеса
Миналата година правителството на Морисън разкри планове за драматично подобряване въоръженията на своята армия с високотехнологични оръжия поради по-засилените заплахи от Пекин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турция разполага ПВО в Сирия заради Израел, подкрепяната от САЩ коалиция отстъпва
Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи
Експертите по отбраната дори предложиха страната да обмисли развитието на способности за ядрено оръжие, тъй като относително малките конвенционални сили на Австралия е малко вероятно да могат да защитят огромната континентална страна от нападение.
Тази седмица висш държавен служител предупреди, че свободните държави "отново чуват" "барабаните на войната" в региона и новият министър на отбраната Питър Дътън открито размишлява за перспективата за война между Китай и Тайван. Критиците обвиниха правителството в създаване на криза, за да отклони вниманието от спряното разпространение на ваксината срещу коронавирус и негативната тенденция в подкрепата на проучвания на общественото мнение.
Бившият премиер Кевин Ръд заяви, че Морисън, Дътън и медийният магнат Рупърт Мърдок "отчаяно се опитват да изместят вътрешния политически дневен ред от фиаското с ваксините,климатичните промени и скандалите със злоупотреби в Канбера".
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души